bugün

Parti arabalarından kurtulduğumuz gündür.
--- spoiler ---

bazı illerden çok sürpriz sonuçlar geliyor.. yasaklar kalkar kalkmaz..
--- spoiler ---

doğan haber ajansı'nın son tweeti. olum heyecanlandırmayın lan adamı. amk düğünümde bu kadar heyecanlanmadım lan ben.

kars için: http://www.karsmanset.com...secim-sonuclari-21472.htm

denizliden 2 sandık görevlisi chp sesleri arasında zor cevap verdi..
umutsuzluğumu haksız çıkarmayacağı konusunda haksız olmadığım seçimlerdir. (bkz: bi bitmediniz amk)
elimi ayağımı titreten seçimlerdir.

okul bahçesinde eniştemin omuriliğine tekme attı muhtar adayı. yazıklar olsun. herif wolverine gibi şahlandı da vurdu. eniştem senin karanfilini almak zorunda mı?
Cehape ye ve okyanus ötesi ajanlara kol gibi girmektedir. zevk almaya bakın.
https://twitter.com/cinar...status/450357840402579456
bu seçimin en büyük kazananı ilber ortaylı olmuştur.

özellikle iç anadolu bölgesi'nin kendisine verdiği destek inanılmaz.

görsel
chp'nin yapabileceği fazla bir şey yoktur. halk chp'yi din düşmanı görmektedir, türkiye'deki oy havuzundan alıp alabileceği %30'dur. ankara'da %31'den %40'a, istanbul'da %37'den %39'a çıkmıştır. alıp alabileceği oy en fazla bundan ibarettir. halk oy verirken, chp'yi din düşmanı görüp seçeneklerine bile almamaktadır. chp ülkücü aday bile çıkarsa bu yargısı değişmeyecektir.

chp'ye denebilecek pek bir şey yoktur.
uskudarda akpliler delirmiscesine araclarla tur atip sloganlar atarak dolasiyorlsr.partizanlikla taraftarlik karistirilmis vaziyette.hangi yerel secimde bir mac turnuvasi kazanilmiscasina bilu sekilde bir kutlama gorulmusdur.nasil bir akol tutulmasidir.utaniyorum lan ayni yerde olmaktan ayni nefesi solumaktan.yaziklar olsun sizin gibi insan musveddelerine.
akp'nin muhaliflere anal fisting yaptığı seçimlerdir.

(bkz: akp nin muhaliflere anal fisting yapması)
akp\'nin oy üstünlüğünü kurduğu seçimdir.

bu seçimin sonuçlarına ne olursa olsun, kim kazanırsa kazansın saygı duyulması gerekir. sadece bu seçim değil her seçim için geçerli bu durum. her ne kadar dalga geçsenizde, sevmesenizde, istemesenizde halk bu iktidarı istiyor. ve buna bütün türkiye halkı saygı duymak zorundadır.

ama yok biz kazanamayınca iktidar partisine bok atacağız, \"elektrikler yok, hile var\" diye ağlayacaksanız yapacak bir şey yok. her seçimde olduğu gibi yine ağlarsınız böyle. neyse.

(bkz: ağlayacaksanız oynamayalım)
açıklanmıştır. millet yine akp diyor...

görsel
anadolu ajansı ile cihan haber ajansı sonuçlarının arasında devasa fark olması, sel gibi usulsüzlük ihbarları, oy pusulalarının çalınması, elektriklerin kesilmesi, itirazlar, kavgalar, ölüler, yaralılar... özeti budur.

her şeye rağmen, chp istanbul ve ankara'da oylarını önemli düzeyde arttırmıştır. akp, izmir ve antalya başta olmak üzere kıyı şeridinden, haricinde güneydoğu'dan önemli oy almıştır. yüzdeler yanıltıcı olabilir. fakat önce cumhurbaşkanlığı, sonra genel seçimler için önemli verilerin elde edildiği seçim olmuştur.

(bkz: çocuklar inanın inanın çocuklar)
(bkz: güzel günler göreceğiz güneşli günler)
sonuçları itibariyle fena halde yanıldığım seçimler.

insan o kadar yolsuzluğa, o kadar baskıya, o kadar iletişim sansürüne rağmen sonuçların nasıl bu şekilde çıktığına şaşırıyor.
saygı duyup, o hep dillendirdiğimiz demokrasi sonucudur.
halka aylardır koyun koyun diye bağaran insanlara, halkın koyması ile sonuçlanmıştır.
Genel haritaya baktığınızda modern olan, yasakları sevmeyen bölgelerden chp, kuzu kuzu olan, internet kullanmayan veya körü körüne islamiyet diyecek herkesi takip edebilecek yerledende akp'nin çıktığı genel haritadır. Tabi saygı duymak lazım seçime. Ne olursa olsun ankara hariç bi oyun döndüğünü düşünmüyorum. Durmak yok çalmaya devam. Oy eşitliğinin olmadığını düşünmeye başlamama neden olmuştur bu seçim.
şu zafer çığlıklarını, "göt edilmeleri" anlamıyorum.. bu durumun olacağı zaten belliydi.. seçim baştan aşağı şaşırtıcı olmayan şekilde* sonuçlandı.. akepe zaten birinci olacaktı, biraz oy düşmesi olasıydı o kadar.. yoksa, akepe tebaasının, her ne olursa olsun, kim ne yaparsa yapsın, kim kimi s*kerse s*ksin zaten oyu belliydi.. burada dikkat edilmesi gereken, katılım oranı ve çekişmenin son derece kuvvetli yaşandığı ankara, antalya gibi yerler.. bir de, muhalefet denen kimseler, lütfen artık gerçekten "iktidar karşısına çıkabilecek ciddi muhalefet" olun; olamayacaksanız-ki olamıyorsunuz- bu işi bırakın artık.. muhalefetimiz chp, mhp vs ayırt etmeden, bi boka yaramaz, onlar böyle olunca akepe de gelir her türlü oyları alır..
oral çalışlar sonuçlarla ilgili güzel tespitte bulunmuş: "gerçek dünya, sanal dünyayı yendi." diyerek. ben herkesin ülkesini sevdiğini düşünüyorum. akp seçmeni, chp seçmeni, mhp seçmeni, bdp seçmeni ve diğer partilerin seçmenleri. bir insan yaşadığı toprakla neyi alıp veremez, o toprakta doğup büyüdüyse? sadece bu sevmekten anlaşılanın insanların yaşadığı coğrafyaya, hayat tarzına, kültürüne, sosyo-ekonomik durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini düşünüyorum. doğma büyüme izmirliyim, izmir'de yaşamanın keyfini, izmir insanının güzelliğini daima savunmuşumdur. ve tüm bunların chp'nin kalesi olmasına değil, izmir insanının yaşam tarzının, dünya algısının belli bir standartta olmasına bağlıyorum. buraya gelen, izmirli oluyor. kendi içerisinde tüm fikirler belli bir potada eriyor. buraya vaadedilen tüp geçit projesi, onların bu yaşam tarzının biraz da olsa değişecek hissinden daha önemli değil. ve bu algıyı yıkamadıkları için ak partiye oy vermiyorlar. eldeki veriye göre, yıllardır chp burada ve chp bu ilde herhangi bir gerilim yaratmamış. gel izmir'e; konak'ta da mutlu olursun, hatay'da da, çiğli'de de, bornova'da da, buca'da da. insanların ifadesinde ve o algıda büyük değişiklikler görmezsin. istanbul'a gittiğinde, kadıköy'de hayat farklı, ümraniye'de hayat farklı. ilçe ilçe, algılarında ve duruşlarında keskin bir farklılık görüyorsun. oraya giden, beşiktaşlı oluyor, başakşehirli oluyor, kadıköylü oluyor, istanbullu olamıyor. benim gördüğüm bu. belki nüfusundandır, belki yerel yönetiminden, belki kamplaşmaları eritecek potansiyeli üretemediklerinden. dolayısıyla oradaki seçimde ak partinin alması çok normal. zaten bunca yazar çizer boşuna demiyor böyle bir ayrılıktan besleniyor bu parti diye. kaynaşamıyorlar, sayıca güçlü olan kazanıyor. peki diğer illerde durum nedir? mesela trabzon milliyetçiliği çok konuşuluyor. uzaktan bakıldığında eleştiriye çok açık bu adamların mhp'ye oy vermesi gerekiyor di mi? trabzon büyükşehir oldu. artık köylerdeki, ilçelerdeki nüfus şehri de oyluyor. yıl içerisinde devlet toprak sahibine para veriyor. ve bu miktar öyle küçümsenecek bir miktar değil. muhafazakar da bir yapısı var. ikna ediciliği yüksek, çalıştığına inandıkları, memleketlilerini aday olarak koyuyorlar ve bu adaylar köylüden, memura kadar herkesin görebildiği, konuşabildiği insanlar. aslında orada partizan bir tavır yok. varsa da bu partizan tavır köklü chp tabanıdır. yine parti değil, solcu olduklarına inandıkları ve öyle bilindikleri için bu duruşu değiştirmiyorlar. kim nedir, ne değildir bilinen bir şehir. dolayısıyla bence trabzon'u kürtler kadar olamadınız diyerek kötülemek çok doğru değil. trabzonlunun davası farklı, doğu'nun davası farklı.

istatistik olarak kazananların kim olduğu aşikar. ama çok samimi olarak söylüyorum mhp'nin başında devlet bahçeli gibi siyaset ahlakına ve bilgisine sahip birinin olması ve bu zamana kadar ki gösterdiği ılıman tavırdan dolayı kendi adıma mhp'nin de kazandığını düşünüyorum. aynı ideolojik tabanda olmamız gerekmiyor. ana muhalefetten daha sağlam duruş sergilediklerini, seçim sebebiyle, olmadık kişi ve kişilerle ortaklık yapmadıkları için sadece mhp'den değil tüm diğer tabandan sempati kazandılar. siyaset sokak savaşlarıyla kirlenmesin, sandıklara gömülmesin. demokrasi, demokrasi naraları olarak kalmasın.

artık ötekileştiren ve sorunları sorun olarak bırakmaktan vazgeçip konuşmanın, okumanın, bir şeyler yapmanın vaktidir. ben hümanist biriyim, bundan gocunmam her şeyin güzel olacağına inanırım bunun için dua da ederim. allah, ülkemiz için selamet versin.
Acısı bol bir seçim döneminin sonuna ulaştık nihayet.Bu seçim döneminden hafızamda kalan ve unutamayacağım dört şey var. 1 Hocanın bedduası.Eskiden her maçta hata yapan topçuya ana avrat söverdim ve yaptığımdan dolayı sonra pişman olur üzülürdüm.Artık hocanın bedduasını etmeye başlıyorum.On saniye içinde gülmeye başlıyorum ve sinirim geçiyor.Günaha da girmiyorum,beddua etmek malum günah değil.Allah hocadan razı olsun beni büyük günahtan kurtardı. 2 sesi kısılan siyasetçinin konuşması.Çok ilginç bir ses ve inanılmaz derecede eğlenceli.3 sarıgülün seçim reklamında oyum sarıgüle diyen korkunçlu teyze.Hakikaten aklıma geldikçe gülerim ben bu teyzeye.4 cemaatin kendisine oy vermeyeceğini açıklamasına içerleyip ekranda salya sümük ağlayıp, onlara hakkımı helal etmeyecem diyen ibrahim zübükzade.Hile hurda yoksa kazananlara hayırlı olsun.Tuncelide ÖDP ve TKP'nin belediye kazanması beni inanılmaz mutlu etti,duyduğumda sevinçten gözlerim doldu.Sanki san marino milli takımı Almanyayı yenmiş gibi büyük bir başarıdır bu.Burada halkın tercihini aşağılayan küfreden arkadaşlara bir çift sözüm var.Demokrasi hoşumuza gitmese bile sandıktan çıkana saygı duymamızı gerektiren bir süreçtir.Lütfen sağduyulu olalım.
demokrasi diye bir şeyin olmadığını, sakat iradelerin olduğunu gösteren seçimdir.
iki şeyi ortaya çıkarmış seçimlerdir.

Kafası zerre kadar basmayan bir muhalefet olduğunu;
Halkın düşünce tarzını, olayları algılama şeklini, bakış açısını zerre kadar anlayamayan chp ve mhp sayesinde akp kazanmıştır. Bu AKP'nin başarısı değil bu ikilinin başarısızlığıdır.

2. Cemaatin ne kadar etkisiz olduğu;
Belli bir oy gücüne sahip zannıyla siyasilerden itibar gören cemaatin aslında etkisiz eleman olduğunun ortaya çıkması. Bildiğin hiç, sıfır...

Kimse şaşırmasın, gezi olayları haklıydı haksızdı muhabbetine girmeyeceğim ama gezi olayları halk tarafından muhafazakâr kesime bir meydan okuma olarak algılandı, eylemciler biz buradayız erkekseniz gelin derken karşı bu kesim cevabımı sandıkta vereceğim diyerek kinini nefretini içine attı.

Dün gezi parkı olaylarında en ön safta yer almış bir elemanla konuştuk hala diyor ki gezi olayları olmasaydı akp %50 üstü oy alırdı. Haaass. işte bu zeka yoksunluğudur AKP'yi güçlü yapan.
http://galeri.uludagsozlu...el-se%C3%A7imleri-609855/

seçimin özeti görselde mevcut olan seçim.
özellikle ankara ve yalova da halen sonuçlanmamış olmasıyla beraber.

ortaya çıkan sonuç çok açık.

kimsenin olan bitenden haberi yok , kulaklarına bir takım vızıltılar geliyor ama fikirlerini değiştirecek

güçte ve etkinlikte değil.

medyanın %80 kısmına hakim olan iktidar tarafından insanlara doğrular gösterilmiyor, algı yönetimi başarı ile uygulanıyor.

örneğin içeriğini çok iyi bildiğin bir haberi akşam ntv de izlediğinde hayret ediyorsun.

detay yok , içerik yok. iktidarın istediği sonuç ve yorum var.

çünkü doğruları yazarlar söylerler ve gösterirlerse uğur dündar gibi ancak halk tv de iş bulabilirsin.
genel seçim havasında geçmiş seçimdir. deveye dikenin yaradığını göstermiştir. Burdur kurtulmuş, ankara ise direnmektedir, benim gözümde. tekrar sayılacak olması tek umudum. sorun artık akp de değil ankara'da , yaşanmış olan 20 yıl. hiç mi demezsiniz nasıl olur diye?