entry'ler (1333)

cübbeli ahmet hoca

kuran ın tek başına asla ve asla anlaşılamayacağını, mutlaka ama mutlaka yanında tefsirler, ilmihaller, hacılar, hocalar ile açıklama yapmanın gerektiğini söyleyip bizzat kuran ayetleri ve tabi o ayetleri bize söyleyen allah ile ters düşen, bunun sonucu doğal olarak şirke düşen, hadis dinciliğini bile aşmış, artık efendilerden, rüyalardaki ziyaretlerden filan yola çıkıp vaazlarını vererek insanları tümden dinden çıkarma yolunda olan kişilik(siz)dir.

yakında; "kuran okumayın, anlamaz mazallah kafir olursunuz" filan diye bişeyler demesini bekliyorum..

cübbeli ahmet hoca

her gördüğümde ilgiyle izliyorum.. harika bir adam kendileri.. izlerken o kadar güldürüyor ki insanı, bildiğin komedyen.. hee, anlattığı pek çok şey -malesef- zırvalıktan öteye geçemediği için* içeriğine bakmıyorum.. içerik dinlemek için çok çok daha donanımlı, adam gibi insanlar mevcut ne de olsa..

suudi imamın dünya dönmüyor iddiası

işin kötü yanı şu ki, bunun gibi beyinsizlere gözü kapalı inanan o kadar çok zırbeyinsiz var ki.. ne, %50 mi dedi biri?

sümeyye erdoğan a suikast yapılması

peşi sıra çeşitli açıklamalar beklediğimiz bi zırvalık daha..

"biizzz deşifre etmeyi de çok iyi biliriz.."
"ey penisvanya, ay pardon pensilvanya.."
"sümeyye bacınızı da elleri derili, başları perili 50 kişi yerlerde sürüyeceğidi, işeyeceğidi ama son anda süper istihbaratımız olayı anladı ve önüne geçti.."

hadi aslanım ufaktan yürüyün gidin bi..

ağaç

ogün sanlısoy'un son albümünün belki de en sert parçası.. gezi'de, güzide yerlerde, köprü yollarında kesilen, katledilen ağaçlar için birilerine dokunduran şarkı.. ayrıca, sözleri dışında bir de o rifleri, soloları yok mu.. onur ataman, gitarıyla bir bütün olmuş resmen..

sen uyurken

ogün sanlısoy'un son albümü. tek kelime; harika.. bu adam işi biliyor.. inceden ayar verme, dokundurma işini de gayet iyi yapıyor..

interstellar

nolan ın yeni bilimkurgu "başyapıtı". evet, kesinlikle başyapıt..

öncelikle film için söyleyebileceğim tek şey; muhteşem..

sonralıkla da; genel olarak filmin tümü fiziğe uygun *. "mantık hatası, mantık hatası" diye inleyen zatların belli ki ne kuantum fiziğinden, ne astrofizikten ne de relativiteden hiç bir haberleri yok.. eğer hiç bilgin yok ise yorum yapıp atıp tutmayacaksın arkadaş.. şahsen bilmediğim bir şey hakkında ağzımı bile açmam.. kaldı ki bu konu benim de uzmanlık alanım değil aslında ama çok sevdiğim ve üzerinde çok araştırdığım bir konu.. çok çok nadir bir veya iki şey var zorlama olan ki onlar da önemsenmeyecek düzeyde şeyler *..

filmi dün akşam tekrar izledim. ve bu kez imax ile.. diyeceğim odur ki, izlemediyseniz de muhakkak imax ile izleyin..

neyse, filmle ilgili anlaşılan o ki, en çok akla takılan şeylerden biri, karadeliğin içinde parçalanmadan nasıl kalınabildiğiyle ilgili olmuş.. birincisi, karadelik ile ilgili bilgimiz, olay ufkuna kadar olan kısım; o da teorik olarak tabi.. oradan sonrasıyla ilgili teorik varsayım olarak bile bir bilgimiz, öngörümüz yok.. sadece, kendimizce çıkarımlarımız ve yorumlarımız var.. filmde burada olanlarla ilgili olarak boyutlararası geçiş öngörülmüş ve hiç de mantıksız değil.. bir üst boyuta geçiş sağlanarak mevcut 3+1 boyutlu evrenimizin fiziksel kanunlarının dışına çıkılmış.. yani, bilmediğimiz bir şey ile ilgili güzel bir yorum getirmiş.. yorum diyorum zira oradan sonrası ancak yorumdan ibaret..

ikinci olarak da değinilebilecek şey, cooper ın teseract ın içindeyken hem gitme gitme diye yırtınıp hem de neden nasa ya gitmek için kenidne o koordinatları verdiği şeklinde olmuş. lakin cooper ın tars ile konuşmaları sırasında görüldüğü kadarıyla zaten o koordinatları veren kişi cooper ın kendisi değil; koordinatları veren"ler" "onlar" yani, uzak gelecekteki insanlık.. cooper ilk olarak sadece kitapları düşürüp düşürüp "gitme" mesajı vermeye çalışıyor, sonra kafası dank edip, bir şeyleri kavrayıp da olmayacağını anladıktan sonra -ki bunu zaten deneyimlemiş durumda- tars ın kuantum ve relativite yi birleştiren formülünü saat üzerinden ikili kod ile gönderiyor ki insanlık sadece koloniler üzerinden yürümüş olmasın, dünya nesli de devam etsin.. kanımca gelecekteki insan neslinin de uğraşısı bunun için.. o yüzden "onlar" geçmişten, oradaki insanlığı kurtarabilecek birilerinin gelip kuantum ile relativitenin eksiğini tamamlayıp denklemi birleştirmesi için, solucan deliği vs yapıp dünyadaki teknolojide sıçrama ile insanlığın en azından kalan kısmının kurtulmasının sağlanmasını istiyorlar.. ve bunun için de bunu yapabilecek kapasitede zekaya sahip, duygusal yönü kuvvetli birini (murph) seçiyorlar..

öyle işte.. iki defa izledim, ikisinde de tek bir an bile sıkılmadan izledim, üçüncü kez de izleyebilirim, üçüncü kez de tek bir defa sıkılmadan izleyebilirim..

namaz kılmayan zihniyetin müslümanım demesi

namaz kılmak , "müslüman olmanın" şartı olmadığından geçersiz önermedir.. namaz kılmak, bütün insanların yapması gereken bir ibadettir, müslümanlığın bir şartı değil..

huzursuz bacak sendromu

karıncalanma, titreme, uyuşma vb. ile alakası olmayan, uyumak için yattığınızda sizi uyutmayan, hatta çileden çıkartan, bacaklarınızı belki 20-30 saniyede bir hareket etme isteği uyandıran, gerçekten "huzursuz" luk yaratan bir durumdur. bacaklarınız yerinde durmak istemez, illa ki hareket ettirmek zorundasınızdır. sigara bağımlısı bir insanın oruç tuttuktan sonra iftarda deli gibi sigara içme isteği yaşaması bile bunun yanında "hiç" kalır.. uyuşturucu bağımlısının vücudunun huzursuz bir şekilde uyuşturucu isteği ile dolması gibidir belki.. çok net bir teşhisi, nedeni, tedavisi bulunmamaktadır..

bilimkurgu klasikleri

2001:a space odyssey

ve

a clockwork orange

yazılmamış sanki..

sayılmış olan geçmiş klasiklerin yanında yeni eklenecek bir başyapıt da;

interstellar..

muhteşem bir az kurgu çok bilim..

6 kasım 2007 liverpool beşiktaş maçı

geeseee taraftarının 4 4 lük takımının ucl de aldığı 4 4 lük skorları bi nebze olsun unutturabilmek için var güçleriyle canlandırdığı başlıkta sözü geçen maçtır..

şampiyonlar liginde 3 maç arka arkaya 4 yemek

4. maçta da 4 yiyip 4 te 4 yapma niyetindeki gesee nin yapacağı iştir.. istikrar var istikrar, hala ne konuşuyonus kardeşim yau?

the north face

morhipo adlı alışveriş sitesinde indirimli ürünleri bulunan sağlam markadır.. an itibariyle (23.10.14) satışta çok güzel ürünleri, botları, giysileri vs vardır.. alınacaksa kaçırılmaması tavsiyedir.. (başka internet sitesinde aynı bot 480 tl iken şu an 289tl ye alınabılıyor)..

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

kaybetmeseydin anılarımı yolda yürürken, sana kızmayacaktım belki de bu kadar. unutmak zaten olmaz da yaşananlar kalsaydı en azından suladığımız çiçeklerin tomurcuklarında. demini yeni almış çayın tazeliğinde iken sabah güneşi, sen ışıklarımı kopardın durduk yere. yüzümden düşen her bir yağmur damlasının, gözlerine bakmak için bir araç olduğunu unutmadan, utanmadan sevdim ben seni. sen ise boş bir ambar gibi amaçsız bıraktın, gittin gideli. suları kesik avare bir dam altında üşümemek için besliyorum artık minik düşlerimi. bir aşk bir aşk daha ne eder? yok olan sevdanın dehlizlerinde, karanlık suların içinde bırakmıştın kalbimin küçücük çırpınışlarını ve iki aşkın toplamının bir yarım etmediğinden bihaber..

ayakkabıyı para ile silmek

sabah kutusundan yeni çıkarıp giydiğin, öğlene doğru yolda, dışarda tozlandığı için bi ayakkabıcıya girip yepisyeni ayakkabı alıp o tozlu olanları orada bırakıp çıkmak gibi değildir..

22 ekim 2014 galatasaray borussia dortmund maçı

ülke futbolunun durumunu tekrar görmemize neden olmuş maçtır.. milli takım önüne gelene puan verir, avrupa kupalarında "destan!!!" yazan gassaray tel tel dökülür, şike şike diye fenerbahçenin canına okurlar, beşiktaşı taraftarı dışında sahiplenen olmaz, tff nin başı desen, tüpçünün teki, allah lık.. allah sonumuzu hayretsin..

hiç aşık olmamışlara tavsiyeler

dünya güzel, hayat yaşama sevinciyle dolu.. aşık olup da bunu bozmayın..

yok lan, olun! aşık olun, delice sevin.. güzel şey.. ama sonra unutmasını da bilin.. adam gibi..

başı bağlı olan şansız sözlük erkekleri

aralarında bulunmadığım gruptur.. neden şanssız olayım? gayet de şanslı ve mutlu bir adamım..

islam her türlü kötülüğün anasıdır

islam değil ama insandır.. her türlü kötülüğün, pisliğin, şerefsizliğin anası da babası da bizzat insanın kendisidir.. islam ın konuyla bir ilgisi yoktur, sadece islamın adını, geçmişte diğer dinlerin adının da kullanıldığı gibi, çıkarlarına alet edip kullanan şeref yoksunu, bir de bunlara inanan zavallı insanlar vardır..

real madrid in burak yılmaz ı izletmesi

altyapısını doğru şekillendirmek isteyen madrid takımının, miniklere "hataları" da göstermek için yapmış olabileceği girişimdir.. ya da, takım çok sıkıldıysa, biraz gülmeleri ve stres atmaları için komedi filmi niyetine izletmiş de olabilir tabi..