bugün

entry'ler (794)

ben bu yazıyı kendime yazdım

eey kendim:

ne yaptın ne geliştirdin kendinle ilgili?

çok şey öğrendin. neyin ne yapılması gerektiğini çok iyi biliyorsun. ama yapamadığın şu: hakkını hiçbir zaman savunamıyorsun. peygamber misin sen amk adamın senin arkandan konuştuğunu ve kuyunu kazdığını görüyorsun, ortaya çıkarırsan çok kötü zarar görecek diye susuyorsun. sonra içlenip içiyorsun kendine zarar veriyorsun.

ne benle ne de bensiz, bakıyorum, eşim ne benle yapabiliyor ne de bensiz. yokluğumu hissettirmiyorum. Patronuma bakıyorum bu kadar takışıyoruz ama hala çalışıyorum, bensiz yapamıyor. Bir adam düşünün sizi görünce domuz görmüş gibi olsun. suratını domuz gibi yapsın. Her olmayan işten mesul tutsun. ama sensiz de yapamasın. oğluma bakıyorum, o da öyle, ben yurt dışındayken ya da mesaideyken çok özler ama gelince yüzüme bakmaz.

Ne kastım amk. ne ek işler ne projeler olmadı. Ortağım vardı onun da ümidi bitti. O da benim yüzümden.

Şunun farkına varıyorum ki insanlar beni olmayan işlerinin günahını yüklemek için yanında tutuyorlar.

Böyle bir yaşam formu olmak istemezdim.

Beni geçirmeye yalnızlığım gelsin, ya dönülür ya dönülmez kimse üzülmesin.

Kimse üzülmez, bir annem vardı bana üzülebilecek, o da yok.

Çok boktan hayat.

ben annemi özledim

evet yine özledim.

çok boktan olan bu dünya sen gittin gideli daha da bok oldu

kazandığım para hiçbir şeye yetmez oldu

bitmek üzereyim sadece senin sayende kendime gelirim ama sen yoksun.

annemmm
yanındaki boş yer benim için, sen de ben de biliyoruz bunu çok iyi.

tam nefes bile alamıyorum darlanmaktan.

bu dünyada beni tek seven senmişsin.

gecenin şiiri

halbuki
ismail devrimler, devrim yapamadı.
ölümü bekleyemedi.
ne de güzeldi, eski günler
umutlar falan vardı.

derya vardı kıyıların ardında
özlem vardı hedeflerin ardında
ezgi vardı söylenmemiş şarkılarda

ulan kardeşim
yaşamak istediğim
hayat bu değildi be sanki

30 luk tiplerin sözlükte cirit atması

2007 lerde takılırdım buralara, şimdi kadayıf oldu kıllar, kıçımdaki.
çok tembel bir nesil var arkamızda sadece eleştirmek hedefi
biz de senin yaşları gördük koçum, buralar altın çağındaydı.
şimdi bakıyorum da formata uygun olmayan entryler cirit atıyor.

bak ben de size uydum formata uygun entry girmedim.
format c:

ismet badem

sesi hala kulaklarımda olan basketbol efsanesi.

çok kişi var gençliğimden hayatımda yer etmiş.
yıllar geçmiş ve bu dünyadan göç etmiş.
fanisin bu dünyada ey adem oğlu adem.
Işıklar içinde uyu ismet Badem!

biz de yaklaştık ölüme
yaşlandık, güçten düştük diye gülme,
fakirlikle savaşırken
geçen günlerin farkına varamadık.

hep aynı şeyi yapıp farklı sonuç beklemek

evet bu sözü bilip de aynı şeyi yapmak zorunda kalan kişinin kafasını duvarlara vurmasına neden olabilir. siz siz olun, herhangi bir sebepten çıktığınız iş yerine tekrar girmeyin.

çok çalışmak gerek elbette ki, başka türlü kimse başarılı olamaz. beni oyalamayın. 1 sene sonra şu an olduğum konumdan çok farklı konumda olacağım. bunu sadece çalışarak başaracağım.

başarı: şunun şunu şunun yüzünden değil, şuna şuna şuna rağmen başardım diyenindir.

eyy kendim. gün olur da zaman bükülür, geleceğe dair notlarını okuyabilir duruma gelirsen:

evlenme.

bayramları sevmemek

bayramın en güzel yanı rahmetli annemin özenle hazırladığı kahvaltıydı. yıllar sonra hatırladığım tek şey bu.

şimdi ise bayramın anlamı: hayatı yalan olan insanları zoraki ziyaret, masraf etmek, borcuna borç katmak. zoraki gülümsemeler.

kaçışın yok.

ben inanmıyorum desen bile, şu andaki harcayacağın paradan bir şey eksilmez.

şu anki durumumu yaşamaktansa çanakkale de bir zamanlar 57. alayda olmayı yeğlerim.

Bazen bir deprem olsun istiyorum şerefsizcesine. Geleceğimi parlak görmediğim için. Bazen şerefsiz babam hemen ölsün diyorum borçlarımı mirasla ödemek için. Bazen potansiyelimin farkına varıyorum çok kazanabilirim diye. Tek bildiğim yarınlarım dünlerimden daha fakir ve ben eski benliğimi yitirdim. Daha iyi adamdım eskiden. Örneğin dindardım eskiden. Şimdi inanmıyorum. Ama kimseye söyleyemiyorum.

Kurtuluş vicdanda. Bu kadar pis düşünüp kendini inkar etmeyip vicdanının sesini dinleyebilmek.

Buldum. Savaş çıksın da vatanım uğruna öleyim. Şehit sayılmam belki inanmadığım için ama vatanım namusumdan benliğimden de oģlumdan da öte.

Şehitlik mertebesi için cenneti garantilemek için değil Türklüğüm için ölmek. Borçlarım da gtnze girsin.

gecenin şiiri

düşünmek zordur,
bu yüzdendir ki çok az kişi
düşünür.

çok şanslısın aslında.

bu kadar az düşünen,
bu kadar az kitap okuyan toplum içindesin.

biraz düşünsen,
kitap okusan, diğerlerine fark atacaksın.

ama öyle olmuyor. diğer ülkelerde daha çok düşünülüp,
daha çok kitap okunuyor.

razıyım benden daha çok düşünün,
daha çok kitap okuyun.

ama şu diğer ülkelerden daha fazla yapalım.

imam hatipler kapatılsın

türkiye'nin en çok bilim insanı yetiştiren kurumuna yapılan saldırının cümlesidir.

bilmiyorsunuz ki imam hatipler kapatılırsa, ülke yaşanmaz hale gelir, oecd ye göre yüksek gelirli ülkelerden çıkarız. maazallah.

çok içmemişti aslında.

arabasına bindi. kemerini taktı. bu onun en sevdiği adetiydi, yanında oturana da taktırırdı o sıkıcı kemeri. fakat hayatı umrunda değildi. usb takılı teybini açtı, haberin yok ben ölüyorum diyordu kaan. kaç sene önce dinlerdi de efkarlanırdı, hiç etkisini kaybetmeyen şarkılardan olduğunu düşünürdü hep.

totem yapmayı sevmezdi aslında, ama her gün rüyasında gördüğü bir şeyi gerçekleştirecekti. kredi kartı borçlarından nasıl kurtulacağını bilmiyordu. 2005 model palyosunda hız ibresini sonda gördüğünde ona öyle bir ilham gelecekti ki tüm borcu sıfırlanacaktı.

ibreyi kapatmaya yaklaşmıştım ama neden kapatmamıştım diye düşündü. çevre yoluna çıktı, ordan şehirler arası yola geçti. tam hız yapacak iki kamyon yan yana geliyordu.

önüne yol çalışması denk geldi tek şeride düşmüştü yol. psikopata bağlamıştı. bir kaç kasaba geçti. ikinci şehre yaklaştı. onu yolun bir yere götürdüğüne inanmaya başladı. saat akşam onu geçtiği için kendine mazot alamayacağını biliyordu ki ayılmaya başlaması onu sinirlendiriyordu.

uzun bir düzlük yakaladı. bir uçağın inip kalkabileceği bir yer gibi düz ve uzundu. sonunda ibre sonu gösteriyordu. motor bağırıyor araç tir tir titriyordu.

sabah yatağında uyandığında çok terlemişti. hız felakettir.

15 temmuz 2016 darbe girişimi

şerefsizin de şerefiyle askerlik yapanın da aynı kefeye konulduğu olay.

orta halliyim.

her geçen gün maaşım artmasına rağmen borçlarım daha da artıyor ve daha da fakirliyorum.

ama ne yapıp, ne edip oğlumu bedelliye sokacağım.

ben ki askerliğin en kralını yaptım

ben ki bedelsiz askerliği her zaman savundum.

artık, savunmuyorum.

para biriktirin eyy ebeveynler. çocuklarınızı ateşe atmayın.

kaç sene uğraştım, o yayı yapmak için.
en en uzağa atabilen, en isabetli nişangahı olan yay. işle, işle, işle. en kusursuz hale getirene kadar ayar yap.

kaç sene uğraştım, oklarımı yapmak için. en uzağa gidecek, hedefinden sapmayacak. sivrilt, sivrilt, sivrilt. kalibre et.

zaman, okları hedefe atma zamanı.

korku

oklarım ya hedefi bulmazsa?

korku

nişanladığım hedef, istediğim değilse?

korku

bir rüyadayım sanki sadağından çıkarıp okları hedeflerine göndermek için harekete geçemiyorum.

her harekete geçmediğim gün ölüme 2 gün yaklaşıyorum.

sözlük yazarlarının itirafları

sözlüğe şöyle bir bakıp yazayım diyorum. bir sürü kuralsız.mesnetsiz ve gereksiz yazı görüp hevesim kaçıyor. bir küfür sallayıp kapatıyorum.

martini

dry olanını schweppes bitter lemon ile karıştınca coşan, hakkını veren içki

günler çok hızlı geçiyor. bazı şeyleri düşünüyorum, ama harekete geçemiyorum.
bazı güncel şeyler, bazı anılarımı hatırlatıyor.
haksızlığa uğradığım anlar mesela.

bir erkek olarak sözde abimden küçükken uğradığım cinsel istismarlar aklıma geliyor. yüzüne dirseklerimle vurasım geliyor aklıma geldikçe. babamın ölen annemin yerine evlendiği kadın aklıma geliyor, annemi yaşatmadığı gibi onu yaşatığını görüyorum. kafa atasım geliyor tam şakağının üstüne.

lan,
aslında inanmıyorum, ama inanırmış gibi yapıyorum.

iyi de numaracıyım ha, herkes inanıyorum sanıyor. eşim bile.

o söz ettikleri yaratıcı yukarıda olsaydı, görseydi bunları ağızlarının payını verirdi bu pisliklerin.

rahatlamak istiyorum. diken üstünde gibiyim.

içimdeki gücün farkındayım, bu gücümü saklıyorum. açığa çıkardığımda çok büyük şeyler başaracağımı düşünüyorum.

şu dünyada sadece eşimi ve çocuğumu seviyorum. gerisi umrumda değil.

merak edilen şeyler

bu iktidar gidince içkilerdeki vergi azalacak mı?

bu iktidar gidince akşam içkimiz bitince saat ondan sonra gidip alabilecek miyiz?

içkiyi bırakamamak

aslında bırakmak istememektir. istense bırakılabilinecektir. içkinin verdiği melankoli bünyeye iyi geliyor. insanlardan yoldaşlardan eşlerden alınamayan rahatlatıcılığı kendisinde bulmak vazgeçilmezliğe neden olur. en trajik an, içkinin bittiği an.

sözlük yazarlarının itirafları

doğum günümde hatırlanmak, özel hissetmek istiyorum.