bugün

dövizin yüksek olduğu bu dönemde yurtdışı fuarlara katılıp müşteri bulmaya çalışan firmaların iyi para kazanabileceğine dair görüştüe.
(bkz: tarihsiz başlıklar)

çok garip lan, "şu dönem" nedir?
yani ben şimdi şu başlığa 2032 yılında bakacağım ve o "şu dönem"'de denilen ihracat belki de "o dönem" iyi para kazandırmayacak.

şu dönemmiş. çok gülüyorum bazen. evet.
Nereye ihraç edecek?

Mısır'ı ve Libya'yı küstürdük. Suriye'yi kendi elimizle mahvettik, Irak zaten çökmüş durumda. iran petroldeki düşüş nedeniyle kabus yaşıyor, zorla bize el altından gizli gizli altın satıyor; harika ilişkilerimiz sayesinde komşularımızdan hiç hayır yok.

Rusya'nın ambargolardan ve düşük petrol fiyatlarından nefes alacak hali yok, Ukrayna iç savaştan bezmiş durumda.

En büyük pazarımız AB çöküşün eşiğinde; yaprak kımıldamıyor. Yunanistan'ın hali ortada.

Hadi bakalım kolay gelsin.
yatağın altında bi on kilo fındık var, onu mu ihraç etsem...
%100 yerli yüksek teknolojiyi mi yoksa dünya birincisi tarımımızı mı ihrac etsem karar veremedim. nihayetinde sürekli üretiyoruz, uretimde dünya lideriyiz. insan karar veremiyor. (!)

Tarımı bitmis, teknolojisi olmayan, sanayisi üretmeyen bir ülkenin işadamlarına yapılan çağırdır. Bir nevi taşak geçmedir.

Bu potansiyelle sadece fason tekstil ihraç ediliyor. Ama o.da 2,50'ye sabitlenmiş kur üzerinden.
bir ekonomi özürlünün embesilce teorisidir. zira hammaddeler de döviz ile alınmaktadır. şu dönemde sadece tl ağırlıklı maliyeti olan az sayıda firmanın rekabet gücü artmıştır.
her sektörde ara ürün ithal olmayabiliyor yerli üreticiler detaylı bir şekilde araştırılmalı .