bugün

bedir şehidi mübarek sahabi.

Resül-i Ekrem Efendimiz (s.a.v.), Bedir'e giderken "Size müjdelerim ki, allahü teala, bana iki topluluktan birini vaad etti. allah'a yemin ederim ki, ben sanki Kureyş kavminin düşüp telef olacakları yerlere bakıyorum" buyurdu. Bedir'e varıldığında ise "Burası filanın... şurası da filanın öldürüleceği yerdir..." diye mübarek eliyle gösterdi. Hiçbirinin yeri şaşmadı, hep öyle oldu.

Resûl-i Ekrem Efendimiz (s.a.v.) Bedir Gazâsı için yola çıktığında, Sa'd bin Hayseme ve babası (r.a.), Peygamber efendimizle beraber gazâya katılmak istediler. Durumu Server-i âleme bildirdiler. Resûl-i Ekrem Efendimiz (s.a.v.), ikisinden birinin savaşa katılmasını emretti. Bunun üzerine kur'a çekmeye karar verdiler. Kur'adan önce Hayseme bin Haris, oğlu Sa'd'a; "Birimizin burada kalması gerekiyor. Sen hanımınla beraber kal" dedi. O ise; "Eğer bu, Cennetten başka bir şey için olsaydı seni kendime tercih ederdim. Fakat bu harpde şehîd olmak istiyorum" dedi. Sonra kur'a çektiler. Kur'ada Sa'd (r.a.) kazandı. Resûlullah Efendimiz (s.a.v.) ile beraber Bedir Savaşına katıldı ve Amr bin Abduved onu şehîd etti...

Allah şefaatlerine nail eylesin.

http://ulu.so/u8z2jb
güncel Önemli Başlıklar