bugün

Tarımsal kalkınma sadece domates-biber yetiştirerek olmaz. Katma değerli olabilmesi için yetiştirilen ürünlerin işlenmesi gerek. Türkiye tarihsel olarak şarap üretiminin yoğun olduğu bir yer. Günümüzde ise bunun pek önemsendiğini düşünmüyorum. Türkiye'nin tarımsal kaynakları ile yüz binlerce, milyonlarca şişe şarap, bira, rakı ve benzeri alkollü içecek üretilebilir. Bir hikaye, bir tad, bir aroma, bir ad (marka), bulundu mu kolay bir şekilde pazarlanabilir de. Ve ne kadar çok şarap üretilirse, eğitim ve teknoloji ile bu alanda daha da uzmanlaşılacaktır. Bunu alkol kullanmayan biri olarak söylüyorum.Tarımsal kalkıma için bu şarapçılığa da ciddiyetle bakmamız gerek. Gereken önemi vermemiz gerek. Biz ne yapıyoruz? Bu ülkenin alkollü içki üretim tarihi yokmuş gibi davranıyoruz. Halbuki rakı, şarap Türkülerimize şarkılarımıza kadar bile girmiş. Tamamen bizden bir şey.

Bakın, belçika'da şampanya muadili köpüklü şarap üreterek 20 yıl gibi kısa bir sürede nasıl piyasaya girmiş:
https://www.dw.com/tr/bel...Ck-ra%C4%9Fbet/a-41928370

ayrıca sadece rakı, şarap, bira üretmek de yetmez. Yeni yeni alkollü içecekler bulup, bunları kendi adımıza, kendi coğrafyamıza tescillemeliyiz. Ülkemize kazandırmalıyız. Hatta belki bunun için bir yarışma düzenlemeliyiz.

Bu alanda yapılabilecek o kadar şey var. Ancak iş bir yerde gelip tıkanıyor. O yerin ne olduğunu siz biliyorsunuz. Konumuz değil. 
babamın içici olarak destek olduğu meslek gurubu.