bugün

önceliği insan olan canlının mottosu.
ne yazık ki türkiye'de pek tutmamıştır. çok kelime bir kere. daha basiti var: türkçülük
kendi yapmadığı hiçbirşeyle gurur duymayacak kadar bilinç sahibi olan insanın reddeceği öneridir.
Ne insan olmayı kendi seçer insan, ne ırkını.
(bkz: temelde tum insanlarin irki aynidir)
buna göre doğru bir öneri.
ırklar geçicidir. biribirine karışır. saf ırk yoktur fakat insan evrimleşse dahi tektir. önemli olan budur.
müslümanlıktan ve allah'ın rahmetinden nasibini almış kişi sözüdür.
"Türk'üm, doğruyum, çalışkanım, gururluyum" sözcüklerinin biranda ağzımdan dökülmesini sağlayan başlık.
sizi insan yapan ırkınızdır. insanlık dışına çıkartanda. önemli olan faşist ve şovenist eylem ve söylemlerle değil bilinçli olarak ırkıyla gurur duyabilmektir. ben türküm gerisinin alayını... demekle bu cümleyi söylemek arasında hiç bir fark yoktur!
insani değerlere saygısı olan. insanı insan olduğu için seven. diğer dillere ve dinlere karşı saygı gösteren ama bir taraftan da ben türk'üm ve bu türklük bana tanrının bir armağınıdır diyebilen ideal insandır.
atatürk'ün tarih tezine göre mu kıtasından başlayan türklük macerası bu günki pozitif bilimlere göre 5000 senelik bir tarihe sahip. ve dünya üzerinde hiç bir ulusun yapoamadığı bir çok şeyi yapmış. köklü bir bilgi ve kültür derinliğine sahip. bunu faşist//şovenist şekilde akılcı ve ilerici bir görüşle birleştirdiğinizde bu gün imrendiğimiz çin, japonya gibi tarihi değerlerine sahip çıkan ve bu günün teknolojisiyle birleştiren bir millet oluruz.
bu gün dünya üzerinde 7 devlete başka hiç bir millet yok. bu gün dünya üzerinde dünya enerji rezervlerinin %70-80 oranında sahip olan başka hiç bir millet yok. gözümüzü dışarıya değil içeriye çevirip kendi öz benliğimizle insanları sevdiğimizde neler yapabileceğimizi hayal edelim. sen şusun ben buyum demek yanlış yoldur.
ben türk'üm! bununla gurur duyuyorum! ve dünya üzerinde bana düşman olmayan hiç bir insanı kendimden aşşağıda görmüyorum! ve hiç bir insan ya da millet benden daha üstte değil!

arkamda yürüme ben senin öncün olmayabilirim!
Önümde yürüme senin artçın olmayabilirim!
yanımda yürü böylece seninle eşit oluruz.
(bkz: sioux kabilesi)
ırkı bir birim olarak kullanan ve başkasının özgürlüğünün başladığı yerde kendi özgürlüğünün bittiğini zanneden insanların yaşadığı kompleksten kurtularak daha doğrucu daha insani düşünmeleri sonucunda oluşan zihniyettin mottosudur.

bu noktada, ırkçılara en iyi cevap halktan insanların kendi milletini veya bir konuya olan farklı yönelimini halk içinde saklamamasından geçer. sovenist arkadaşlarımız farklı insanları gördükçe deliye döner dellenirler.

neden çünkü; bu onların zararınadır.ama aslında farklı insanlar olmadıkça kendilerininde var olmayacağının, boş hayatlarında tutunacak bir dal bulamayacaklarının farkında bile değiller.

bu tıpkı fenerbahçe olmadan galatasaray'ın bir anlam ifade etmemesine benzer...