Eğer kişilik olarak Neva'daki ılgın ve Yüzleri arayan adam daki efe kendisi ise ; pisikopatın önde gideni denilebilir. Ama biyerden bir şekilde içinde kalmış bişeyler var ki iki kitaptada konu direk sevgilinin geçmişini sorgulamak üzerine, kıskançlık üzerine, kurulmuş.
neva adlı kitabında gerek tema, gerek işleyiş bakımından farklı konuları ele alan bir yazar. Aslen doktor olan bu yazar neva'yı biyografi şeklinde yazmış ve yeni basımında kitabın sonuna beş sayfalık bir pişmanlık-açıklama yazısı koymuştur. Yani neva'daki -yerinde bir tabirle- psikopat şahsiyet yazarın ta kendisidir.
kitabın sonuna geldiğimde okurken her zamanki duygusallığım nedeniyle ağladığım yazardır. kitabın bir bölümünü ılgın olut'tan nefret ederek okudum. ve sonunda da bu nefretim arttı. aklıma şu soru geldi neden hep birisi daha az sever ?
küfkedisi neva yüzleri arayan adam olmak üzere 3 kitabı olan samimi yazışını yaşadıklarını narkasında durarak insanlarla paylaşmasına hayran olduğum yazardır.
insan bi şekilde geçmişinden özürd ilemek istiyor çoğu zaman. benim gözümde ılgın olut bunu nevayla birlikte yaptı.
darısı başımıza

"Ilgın Olut 1969 yılında izmir’de doğdu. 1987 yılında izmir Bornova Anadolu Lisesi'nden mezun oldu. Cerrahpaşa ingilizce Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Hacettepe Üniversitesi’nde infeksiyon hastalıkları dalında ihtisas yaptı. ilk romanı "Neva" büyük ilgi gördü ve 2000 yılında Dünya Aktüel Ödülleri En Çok Satan Roman Ödülü’nü aldı. Bir süre UNESCO adına Güney Afrika Cumhuriyeti’nde çalıştı ve burada ikinci romanı "Yüzleri Arayan Adam"ı tamamladı. "Küfkedisi" üçüncü romanıdır. Halen izmir’de bir eğitim hastanesinde görev yapmaktadır. "
Yeterince kasarsak bir gün hepimizin yazar olabileceğini göstermiştir bana.
Büyük bir heyecanla okuyup sonunda resmen hayal kırıklığına uğradığım Neva adlı kitabın yazarı. Sevgilinin geçmişi üzerine paronayaklık yaptığını düşündüğüm bu yazar bu kitabı yayınlarken hangi psikoloji içindeydi düşünmeden edemiyorum.
Gerçek hayat hikayesi olmadığını, uydurduğunu öğrendiğim yazar. Neva'nın gerçek ismi Elif'miş ve yaşıyormuş. Zaten kendiside kitapta neva öldü diye bahsetmiyor. Ölüp ölmediği hakkında bilgi vermiyor.
neva adlı kitabında kendinden tiksindirttiren yazardır.

kitapta, gerek lisede herkesin bir lakabı olması, gerek neva'ya davranışları olsun tam bir saçmalıktır. ne ki bu herkesin lakabı var? lise hayatını eğlenceli, arkadaş çevresini esprili göstermeye kalkışmış ve iticilik ve özentilikte sınır tanımamıştır. bildiğimiz liselidir.

neva'ya olan saçma tavırları anlatmaya dilim bile varmıyor. kısacası, neva adlı kitabı tam bir fiyasko, zaman öldürücüdür, işkencedir.