bugün

son derece yanlış bir mantıktır. şimdi matematik2 konusu olan kuvvet serileri, taylor açılımından bahsedelim örneğin. bu açılımı ben napıcam diyen adam, mühendislik matematiğine gelince kaçınılmaz tekil noktadaki a-1 teriminin katsayısını nasıl hesaplayacak? yahut doğal logaritmayı sallayan adam, diferansiyel denklemler dersindeki takım diferansiyel denklemleri çözerken dönüşümleri nasıl yapacak? yahu fortran alırken bunları bilmeden programı nasıl girecek?
üniversitede öğrenme şuuru, kabullenmektir. ileride ne işe yarayacağını bilmediğimiz şeyleri ''bunlar bir işe yaramaz'' deyip öğrenmemek yerine, vardır bir hikmeti ki bize öğretiliyor, deyip öğrenmek doğru olandır. bunun için de kabullenmek ve çalışmak olmazsa olmazdır. yoksa iki gram akıl yürütüp ''la bunlar zaten çıkmayacak karşımıza'' demek aptallık olur.
ya da daha çok kesimin güttüğü benzer bir mantık 'hayatta bu ne işime yarayacak'. bu mantığın okul sıralarındaki söylemi 'gerçek hayatta bu ne işime yarayacak' .
-diğer her şey sabitken mala olan talep artarsa malın fiyatı da artar arkadaşlar.
-iyi de hocam bu gerçek hayatta ne işimize yarayacak ki?
-diğer herkes sabitken sana ne oluyor da çıkıntılık yapıyorsun ha?
-sinirlendiniz sanırım.
-hayır şu an sadece sana olan talebim arttı.
-aman hocam.
-otur sıfır.
okunan bölüm psikoloji kültür derside seramik ise haklı bir yakarıştır.
üniversitelerde derslerde bol bol yakınılan olaydır.
-bu türev ne işimize yahu bizim?
-matematik2'de çok işimize yarayacak, matematik 2'de türev bilmezsen integral alamazsın....

matematik 2'ye gelinir...
-yahu bu kadar integrali napacaz biz? ne işimize yarayacak?
-bundan sonra göreceğiniz diferansiyel denklemlerde kullanacaksınız, ikisi bağlı gibidir birbirine.ayrıca fizik 1 ve fizik 2, dinamik vs. birçoğunda lazım size...

diferansiyel denklemler...
-yahu bu kadar denklem bizim ne işimize yarayacak?
-bir mühendis mutlaka bilmelidir bunu. bu dönem gördüğünüz dinamik dersinde mutlaka kullanıyorsunuz. hatta bir sonraki sene de lazım size bir çok derste. ayrıca mukavemette de lazım.

dinamik dersi...
-abi eğik düzlemlerde yaylanan bloklardan bize ne? bunlar mı mühendis yapacak beni?
-öyle deme, hayatın gerçekleridir bunlar. ayrıca bunlar seni mühendis yapar. sene içinde göreceğiniz meslek derslerinizde mutlaka lazım size dinamik... newton kanunlarıyla işlenir tüm dersler...

fizik 1...
-abi integrali ikinci dönem görecez, ama burada bize integral kullandırıyorlar oldu mu ya? hem ne işimize yarayacak bizim fizik 1? zaten anlayamıyorum...
-olur mu... fizik mühendisliğin temeli. aynı zamanda fizik 1 de dinamik dersinin temeli.
-hay ben böyle işin...

mukavemet dersi...
-abi tekstilde cisimler rijit değil, iplikler de ne metal ne de ankastre mesnetli... ne işime yarar şimdi benim mukavemet şimdi yahu...
-seneye makine elemanları dersini göreceksiniz, mukavemete dayalı o ders...bilmezsen çuvallarsın...

makine elemanları...
-abi bize ne kaynak türlerinden, civatalardan ben otomobil imal edecek değilim ya...
-sizin makineleriniz metalden, bazı şeylerini bilmeniz şart, ayrıca bu ders bazı meslek dersleriniz için gerekli ve tekstil makinelerinindeki parçalarla benzeşiyor.

mühendislik matematiği...
-abi bu matrisleri, determinantları, hata hesaplarını ne yapayım ben? bunları hesaplayıcılar zaten yapmayacak mı?
-sayısal analiz dersi var seneye. onun temelleri atılıyor bu derste.

sayısal(nümerik) analiz...
-ya onca iterasyona, hata hesabına ne gerek var abi? bunlar bana lazım değil? gereksiz bunlar...
-akışkanlar mekaniğinde kullanacağız buradaki iterasyonları.

diye sürer...
işin ilginci bunlar ne işime yarayacak dediğimiz konular, hayatımıza giren teknolojilerin çıkış noktaları..
mesela en uç örneklerden birisi, füzelerdir. bunların yüzeylerinin hava sürtünmesi sonucu ne kadar ısınacağı ve ne kadar aşınabileceği diferansiyel denklemlerle hesaplanır. ama biz lisedeyken ne derdik:"ya hocam, bakkaldan türevle mi ekmek alacağız"
(bkz: sie ordan)
okumak cehaleti alır eşeklik baki kalır sözünün ne kadar doğru olduğunu gösteren küçük adam mantığıdır.
bir havuz problemi bile bir şeyler kazandırabilir kişiye, çiftçi filan olacaksa.
aynı sorunun farklı versiyonu olan cümle. onu da üniversite öğrencisi sorar. '' kariyerimde ne işe yarıyacak '' şeklinde. açıklıyorum . hiçbir işinize yaramayacak. kırgızca ve türkmence'yi öğrenmem günü kurtardı. finalleri aştık sadece. şimdi unuttum . en ufak bir şey hatırlamıyorum o günlere dair. türkiye'de üniversilerin diplomadan başka bir şey verdiği günleri görmek dileğiyle.