bugün

üniversiteye ilk girildiği zaman, 60 larda 70 lerde genç olan büyüklerin "aman okuluna git gel siyasete bulaşma" telkinlerini üniversitede ki bir çok yazar duymuştur.çok yersiz bir telkindir.bu ülkenin nasıl yönetildiğini üniversite öğrencisi neden düşünmesin ?

arif amcanın,hüseyin abinin,suna teyzenin bizim iyiliğimiz için konuştuğunu düşünürsek,nedir aga bu lafın olayı? niye ekseri bunu söylüyolar diye inceden bir düşünmedim değil.bi cevap bulamadım orası ayrı.

öğrencilerin başbakanın rektörlerle olan toplantıya girmek istemesine, polis saçmasapan güç kullanarak engel olmuş ondan sonrada mülkiyede yumurta atılması,meclise girme çabası gibi olaylar büyük puntolarla göze sokulmaya çalışmıştır.

ben şahsen polis tarafından dövülen arkadaşın resmini görünce, akabindeki öğrenci protestolarına gıpta ile baktım.başbakanın "ulan omlet yapıp yiyeydiniz yaa hehöhö" şakasını bi kenara koyarsak bence işlevini yerine getirmiştir.

ama takıldığım nokta, sen eğer rektörünün başbakanla toplantı yapmasını istemiyosan (ki neden istenmez onu hala anlayamadım) rektörlükte eylem yaparsın hem daha bi derdin anlaşılır hem de muhattabına daha iyi ulaşırsın.

hükümete sesini duyurmak istiyosan, bu biraz zor. çünkü onlar öğrenciler için; "bunlar daha gerçeklerin farkına varamaz şuna bak çocuk lan bu" tarzında bir düşünceye sahipler.biz napıcaz lan o zaman fikrimizin hiç mi önemi yok ? sandık dışında çalışır bi üniversiteler arası öğrenci konseyi kurup, sendika mitingleri gibi mitingler bence çok yerinde olabilir.

ama rektörler olan toplantıya, "yok arkadaş polis kim lan ben diyeceğimi derim" edasıyla eylem yapmaya gidersen birilerinin ekmeğine yağ sürmüş oluyosun.burada "iyi yapıyo polis bu anarşiklere" yavşaklığından bahsetmiyorum.sadece bunun sistemli yapılırsa daha ses getirebileceğini söylüyorum.

medyanın "öğrenciler teyakkuzda,halk ayaklanacak" alt metniyle bu haberleri vermesi ise az önce ekmeğine yağ sürülen birilerinin sadece hükümet olmadığını da düşünmeme neden olmuştur.

üniversite öğrencisi sadece "abi geçen batakta eksiden parti aldık yaa" da kalmasın,"ulan şöyle bişey neden yapmıyolar" veya "bunu yapmamaları lazım abi" gibi eleştirilerinide paylaşsın.

öğrencilerin olan ve çalışan bir öğrenci birliği,konseyi,sendikası** kurun kuralım kursunlar.tabi bu temenninin tümleyeni olarak "buradan çıkacak fikirleri de biri s.klesin."
yaklaşık 3 yıl önce ki entry ile açıklanmaya çalışılmış olsalar da günümüzde işlevselliğini koruyabilen eylemler.