bugün

başlık aslında "daha tam olarak özgürlüğüne kavuşmamış insanların ortalıkta ateistim diye dolaşması" olacaktı ama sığmadı.

tanım: sadece gülünç durumda olduklarının farkında olmayanlardır.

bunlar genelde en fazla 20 yaşlarında olanlardır. tamam, 18 yaşını geçmiştir, kanunen bir kısıtlamaya tabi tutulamaz ama aile içi özgürlüğü hala kısıtlıdır. mesela annesi veya babası bir şey dediğinde onların sözünden çıkamaz. hayır, düşündüğünüz gibi saygıyla alakası yok bunun. demek istediğim kendi çapında inançsız birey çıkıpta bunu rahatça söyleyemez, tırsar kısaca. babası "yürü hadi cumaya gidiyoruz!" dediğinde korkudan öğleyi bile kılarlar anasını satim. sonra yine kendi dünyasında inanmadığını kendine kabul ettirmeye çalışır.

işte bu sözünü ettiklerim, ailesine ters düşen bu durumu söyleyememenin acısını sürekli hissederler. kendini daha rahat ifade ettiği arkadaş ortamında içindeki sıkışmış duygularını püskürürler durmadan. olur olmadık konuları hep kendilerine bağlarlar. durup dururken ateistliğinden, ateistlikten söz açarlar. ama özellikle internet aleminin sanal öncüleri, ateistliğin yılmaz savunucuları olurlar.

sen ki daha götü boklu dünkü çocuk, daha düşüncelerin tam oturmadan sırf özentiliğin yüzünden böyle davrandığının farkında değilsin ulan. farklı görüneceğim diye bu yolda oldun yalan mı? ben daha ne diyeyim sana...