bugün

Duruma göre çoğunlukla gereklilik arz eden harekettir. Bu ülkede dişi sineğe bile tecavüz etmeye çalışanlar var ki gerçek manada cinsel ilişkiye girilen bilimum hayvan türleri (bkz: tavuk) duyuyoruz haberlerde. Erkekler için pek bir sorun olmamasına rağmen bayanlar için neredeyse işkence oldu insan içine çıkmak, gözlemleyince de belli oluyor. Yolda yürürken dahi rahat hissettirmeyen koduğum ülkesinde kendi annem, kardeşim, yakın arkadaşlarımı da düşününce önünde kız yürüyorsa bakılmaması en doğru olandır.
"aman elalem ne der" korkusunun bir başka tezahürü. çünkü yapmamaya çalışmak aslında akla o şeyi getiriyor çoğu zaman.

şöyle ki, yürürken etrafımızdakilerin farkında oluyoruz yahut olmuyoruz. karı kız kesmeye çıkmamışsak genelde aklımızda başka bir şey var demektir yürürken. önümüze karşı cinsiyetten biri çıkınca neden kafa çeviriyoruz herhangi bir iyi veya kötü niyet beslememişsek? erkekler selam verince ya da bir şey sorunca "aboo" diye utanıp yüzünü tülbentle örten muhafazakar kız edalarına girmek gibi geliyor önde kız yürürken kafayı çevirmek. önde kız yürüyor ama ben görmüyorum bile aslında onu, alakam bile yok kızla. ama olsun, "elalem ne der sonra! potansiyel sapıktır erkekler, bakmasınlar o yüzden." erkek, aklından geçirmişse bakar, bakmasa bile bakar. mesele, kontrol etmekte. hem zaten "bana bakın" diye bağıran cinsten giyinip süslenen kıza da taciz etmediğin sürece bakmazsan ayıp olur, göz hakkı var. illa kafanı 90 derece çevirip taşa takılıp düşeceğine, zihnini 90 derece çevir madem.

biraz da biz yarattık galiba bu önyargıyı. hem lafla, elle taciz ederek, hem de çatık kaşlarla kızlarımızı aşırı kollayarak.