bugün

çiğ köfteye sahip çıkan iki yörenin versusu.

Ben adıyaman diyorum yanlız isot urfa'dan olacak.
Urfa çiğköftesini tutarım . Ancak adıyaman çiğ köftesine de hayır demem .
Az bir farkla urfa diyorum .
esasında gaziantep'indir. urfalının biri gelip antepliden araklamış, adıyamanlı da yolda kafasına odunu indirip ondan araklamış.
olan biteni gören diyarbakırlı durur mu? başlamış çiğ köfte üzerinden siyaset yapıp, ortalığı karıştırmaya.
isterse Kamboçya' nın olsun, farketmez, iştahla yenir.
Efendim hikayesi şöyle. Avcının biri ceylan vurur fakat ateş yakmak için odun bulamaz, çünkü Nemrud ibrahim peygamberi yakmak için bütün çalı, çırpı ne varsa toplamıştır.bunun üzerine avcı evde ki bulgur, salça vb.baharatlari karıştırarak etle birlikte yoğurur ve çiğ köfte ortaya çıkar.ibrahim peygamber Urfa da yakıldığı için Urfa çiğ köftenin öz vatanıdır.
Beni nereli olduğu ilgilendirmiyor lezzetliyse affetmem.
Çiğ köfte Güneydoğu Anadolu'nun ortak yemeğidir. ince bulgur ve dövülmüş yağsız etle yapılır. içerdiği malzemeler şehirden şehire, hatta ilçeden ilçeye değişebilir. Zamanımızdan üç dört bin yıl öncesine kadar yapılıp yenildiği bilinmektedir. Yöreye yeni bir sebze geldiğinde o sebze de içine dahil edilir. Mesela domates 19yüzyıl sonunda girmiştir Güneydoğu Anadolu'ya. Dolayısıyla domates ve domates salçası da 20nci yüzyılda kullanılmaya başlamıştır.
Hayatımda yediğim en iyi çiğ köfte Elazığlı arkadaşlar tarafından yapılıyordu.
Aslen adıyamana aittir ancak en iyisi urfada yapılır. Olayın özeti bu aslında.
bence muğla'nın.
mideye indirince sorunsal kendiliğinden ortadan kalkar.
etli çiğ köfte urfa nın, etsiz çiğ köfte adıyaman ın.
Serince nereyse oranın.
güncel Önemli Başlıklar