bugün

istanbul'un güzide ilçesi esenler'de çaresi bulunmak üzere olan kirliliktir. ( güzide ilçe esenler. tamam sustum. ) belediyenin aldiği bir kararla, balkon ve bina cephelerinde bulunan çanaklarını kaldırmayan kişilere ceza uygulanacakmış. çatılardaki çanaklar için bir yaptırım soz konusu değil. aslında merkezi sistem diye bir olay var dostlar, bu biraz işe yarar gibi gorunuyor. zaten çanakta ne izliyorlarsa anlamam. hotbird'in alayı şifreli lan. oteki türksat kanallarının çoğu da karasal yayın yapıyor zaten.

neyse, esenler belediyesini takdir ettim. darisi diğer ilçelere.

edit : arkadas bunu niye eksiledin ? senin sorunun ne ha ?
güzide bursamızda da olan görüntü kirliliğidir. ön cepheleri geçtim (en berbatı o) bina çatılarında tek tek ama o kadar çok çanak var ki... ya hiç olmadı 2-3 komşu anlaşıp 4 lü lnb taktırsaydınız. en güzel çözüm ise merkezi tek çanaktır. uydu anten şirketleri bir kolaylık yapsa da bunlar temizlense.
http://merkezi-uydu.com/img/P1010110.jpg
eski mardin, midyat yerleşim yerlerindeki güzelim yapıların görüntüsünü bozan, tek tek çekilip koparılmak istenen kirliliktir.
--spoiler--
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Radyo ve Televizyon Üst
Kurulu , balkon ve dış cephelerde çanak antenlerin oluşturduğu görüntü kirliliğini engellemek için çalışma başlattı. 2014 yılından itibaren çanak antenler balkonlar ya da dış cephelerden çatılara alınacak ya da kamufle
edilecek.
--spoiler--

(bkz: yersen)
tarihi yerleşim yerlerinde görülmek istenmeyen bir durumdur.