bugün

insanı kolaylıkla ikileme düşürebilecek zor bir durumdur. iyi kalpli ama saf bir insan elbette yardım edecektir ancak islam ilmini bilen akıllı birisi elini harama değdirmeyip ister istemez yardım etmeyecektir. atıyorum yolda yürüyorsunuz mini etekli birisine araba çarptı ne yaparsınız? eğer müslümansanız yardım etmemelesinizdir. eliniz kadın etine değerse önce abdestiniz kaçar sonra da harama düşmüş sayılırsınız. içtihad açıktır, ortadadır. siz işinize gücünüze devam etmelisinizdir.
bilip bilmeden abdestin kaçar diyen abici gençliğin yardım etmeyeceği bayandır. orada ki niyetiniz hayvanlıksa sizin abdestiniz zaten şüphelidir.
risale öyle diyor cu abiler
(bkz: git öğren gel)
zor durumdaki insanların eteklerine bakarak yardım edip etmemek ikilemini yaşayacak olan insanlarla aynı havayı soluduğumuzu öğretmiştir. islamiyet: "bir insanı kurtarmak, tüm insanlığı kurtarmak gibidir" der. yardıma ihtiyacı olanın eteğine götüne bakılmadan yardım edilmelidir. islamiyet bunu öğütler. islamda herşeyin bir cevabı var ama böyle düşünen kafasızlara önerdiği bişey yok. yazık...
yurdum insanının bariz özelliğidir. görmezlikten gelenleri boşverelim örneğin kitapları düşüverir. alasımız gelir. onunla beraber aslında hiç frikik gözetmiyorduruz. bir de aynı toprakları paylaştığımız namuslu (aşırı şakirt) insanlarımız vardır. bunlar en iyisini yapar ama nesilleri tükenmnek üzere.
zordurumdaki insanın etek boyuyla uğraşan insanın insanlık vasfını düşünmek daha makuldür.