bugün

Zeynep Korkmaz 1922 yılında Nevşehir' de doğdu. ilk ve ortaöğrenimini izmir' de yaptı.
1944 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi nin Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi.
1945 yılında aynı bölüme ilmî yardımcı 1948 yılında Türk Dili asistanı olarak atandı. 1950 yılında doktorasını verdi.
1954-1955 yıllarında fakültesince Hamburg Üniversitesi' ne gönderildi.
Orada Eski Türk Dili uzmanı Prof. Dr. A. von Gabain' in yanında misafir asistan olarak çalıştı.
1957 yılında doçentlik sınavlarını vererek fakültesine, Türk Dili doçenti olarak atandı. 1964 yılında profesörlüğe yükseltildi.
1965-1966 yılları arasında ingiltere ve Almanya kitaplıklarında bilimsel araştırmalar yaptı.

1981-1983 yılları arasında Ankara Üniversitesi, Türk Dili Bölümü Başkanlığı ve Yeni Türk Dili Ana Bilim Dalı Başkanlığı' nı yürüttü.
1 Ekim 1983-15 Mayıs 1990 tarihleri arasında Yükseköğretim Kurulu üyesi olarak,
5 Ocak 1989 19 Mayıs 1990 tarihleri arasında da Yükseköğretim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yaptı ve bu görevde iken yaş sınırından emekli oldu.
Z. Korkmaz' ın 1945 ten günümüze kadar uzanan dönemlerde TDK asli üyeliği dışında Yönetim, Yürütme ve Bilim Kurulu üyelikleri,
Gramer Bilim ve Uygulama Kolu Başkanlığı, Türkiye Türkçesi ve Tarihî Devirler Yazı Dilleri Gramerleri Projesi Başkanlıklarını yürütmüştür.

Z. Korkmaz; Türk dili alanı ile ilgili birçok yerli ve yabancı kongrelere katılmış; bildirileri yerli ve yabancı bilimsel dergilerde yayımlanmıştır.
Alanındaki verimli ve özgün çalışmaları dolayısıyla uluslararası kongrelerce kendisine iki kez üstün hizmet plaket ve beratı, PIAC * tarafından Uluslararası PIAC ŞEREF Madalya' sı;, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi' nce bilime uluslararası katkı şildi, Millî Eğitim Bakanlığı' nca takdirname vb. ödüller verilmiştir. Bilimsel çalışmaları ve konferansları dolayısıyla otuz beşin üzerinde daha başka ödül, plaket ve şiltler verilmiştir. 1996 ve 2004 yıllarında iki kez "Zeynep Korkmaz Armağanı" yayımlanmıştır.
Z. Korkmaz'ın Türk dilinin çeşitli alanları ile ilgili on altı kitabı, iki yüz elliye yakın araştırma yazısı vardır. Makale hâlindeki bu yazılar Türk Dili Üzerine Araştırmalar adlı üç ciltte toplanmış ve Türk Dili Kurumu' nca yayımlanmıştır.

*PIAC: Uluslararası Altayistik Konferansı
türk dili ve edebiyatı bölümü öğrenciileri için o bir ekoldür...
sekizinci nesil çaylak.
(bkz: Türkiye Türkçesi Grameri)
türk bilimci. şu an 101 yaşındadır. allah uzun ömürler versin.
4 gün sonra doğum günü olan bir dil bilimcimiz.
Doğum günü kutlu olsun dil bilimcimizin.
1-2 yıldır tdk'ya gelmiyormuş ve hastaymış maalesef.
güncel Önemli Başlıklar