bugün

hiç alakamız olmadığı halde yılbaşını kutlama yavşaklığından utanma durumudur...

bizim kültürümüzde normalde olmayan ve hristiyanların geleneksel bayramlarından biri olan yılbaşını biz neden kutlarız acaba ? (( şimdi kimse kalkıp da bana ''noel-yılbaşı ayrımından'' falan bahsetmesin..noel bir hafta önce kiliselerde ayin yapılarak,yortu ekmeği yenerek ve günah çıkarılarak yapılır..bir hafta sonra da aile üyeleri arasında hindi yemekli ve alkollü bir toplantı düzenlenir..hatta long island gibi bazı vilayetlerde tüm mahalle toplanarak kutlama yapar ve kilise rahibi de katılır toplantıya...yılbaşının aslı astarı budur..))

yani dünyada en çok mensubu olan hristiyanlık dininin geleneksel bir bayramıdır..dikkat edilirse kore ve japonya gibi ülkelerde de yılbaşını ''Oranın hristiyanları'' kutlar..

peki bize ne oluyor ? bizle ne alakası var ?

üstelik noel baba gibi biri hiç yaşamamışken,sırf özentiden ve aşağılık kompleksinden ötürü kültürel emperyalizmin bir tezahürü olarak bu saçma sapan bayramı kutlayınca,bir taraflarımız göğe mi eriyor ?

hadi olayın din yönünü geçtim..kültürel yönüne gelelim..

onlar neden bizim hiçbir bayramımızı kutlamaz ve kabul etmezler ?

senelerden beri 23 nisan'ı çocuk bayramı olarak dünyaya kabul ettirme çabamıza afrika ülkeleri ve japonya dışında destek çıkan oldu mu ? peki takan oldu mu ?

hayır olmadı..üstelik ''çocuk bayramı'' dünyanın en faydalı ve yaratıcı bayramıyken..adamlar onu bile kabullenemiyorlar..

niye ? sırf bizden çıktı diye..

kendilerinden çıksaydı tüm dünyaya ''eşşek gibi'' kabul ettirmesini bilirlerdi..

ben neden onların bayramını kutlayayım ? onlar 23 nisan'ı bile kabul etmiyorlar..

onların kültürüne boyun eğmek ve onlar gibi olarak aşağılanmaktır bu..

allahtan yılbaşını kutlayan istanbul'un birkaç semti kaldı sadece..kimsenin taktığı yok türkiye'de..

yakında istanbul'un birkaç semti de kutlamayacak..
(bkz: 23 nisanda çocuklara hediye verilmediği gerçeği)
olayı ''din-ateizm olgusu'' olarak değerlendirmek yerine bir de ''kültürel emperyalizm'' açısından değerlendirseniz..

onlar bizim hangi bayramımızı kutluyorlar ? 23 nisan gibi ''çocuk bayramını'' bile senelerce kabul ettiremedik..sırf ''bizden çıktığı'' için..

ben neden onların bayramını kutlayayım ? hristiyan mıyım ben ?

senelerde anadolu'da türkleri doğramış olan ve türk kadınlarının,türk çocuklarının ırzına geçmiş olan milletlerin ortak özelliği neydi sizce ?

alayı hristiyandı..

o yüzden yemişim noelini de yılbaşısını da..

ben anadolu'da türklere kan kusturmuş adamların bayramını kutlamam..
(bkz: hindi yavşaklığından utanıyorum)
yılbaşı yavşaklığından utanıyorum diyen yazardan utanıyorum.
(bkz: yavşayarak yılbaşı kutlayanlardan utanıyorum)
mına koyim olayın bizim için dini veya kültürel bir anlamı olmadığına göre, niye bu kadar ciddiye alıyoruz ki arkadaş? belli bi kitle toplanmış evinde veya dışarda bir mekanda eğleniyor işte kendi halinde. sıradan bir cumartesi eğlencesinden çok da bir farkı yok yani baktığında. maksat eğlenmek arkadaşım, niye sebebi irdeliyoruz bu kadar. takıl bak keyfine ye iç sıç. sora zıbar.

noldu yani şimdi evinde ailesiyle milli piyango çekilişini takip edip tombala oynayan adam yavşak mı oldu? ne içiyonuz arkadaşım siz harbiden? nasıl bir kokteyl bu? harbi merak ediyorum.

-hoooppp çinkoooo.
+çok yavşaksın hilmi gerçekten. yılbaşı kutladığın yetmezmiş gibi üstüne bi de soyup soğana çevirdin bizi. göt herif.
bizim kutlama amacımız başka dinin motiflerini kullanmak değil ki.biz sadece yeni yıl bahanesiyle sevdiklerimizle birlikte hoş vakit geçirmek için yapıyoruz bunu.dolayısıyla eğlenmeden başka bir şey değil.ve caizdir.
şart mı kardeşim yılbaşında kutlama yapmak ?

siz de 29 ekim'de kutlama yapın...aynı etkinlikleri 29 ekim'de yapın..

şart mı yani noel ağacı süslemek ve noel baba maketlerini kardan adam gibi heryere dikmek ?

aradaki farkı anlamıyorsunuz..

29 ekim bizim bayramımızdır...yılbaşı,noel,paskalya vb ise onların bayramıdır..

bizim tarihimiz bu ''kabuklu haçlılar'' ile savaşarak geçti..

fazla değil daha 85 sene önce 250,000 insanımızı çanakkaleye gömdü ''bugün bayramını kutladığınız'' yavşaklar..

daha evvelini saymıyorum bile..

o yüzden bir kutlama yapılacaksa bu bize özgü olmalı..

ben bunu anlatmaya çalışıyorum..

29 ekimi kutla,29 mayısı kutla..ne yaparsan yap..

ama sırf ''onlar dikta ediyor'' diye ''onların bayramını'' kutlama..
30 lu yaşlarımdayım. bunca yıldır etrafımdaki herkes yılbaşını manyaklar gibi kutlar. çam ağaçları, kırmızı donlar, alkol vs vs. ama hiç birinin hayatında kayda değer bir değişiklik olmadı bugüne kadar. aksine hangisine sorsan, her sene daha kötüye gidiyor diye ağlıyor. sanki senenin diğer günlerinde eğlenmek içip sıçmak yasakmış gibi yeni yıla giriyoruz diyerekten kayış koparmanın ne manası var bilmiyorum. olmuyor lan işte, değişen bişey yok, sen sapıtsan da sapıtmasan da, o yıl geldiği gibi gidecek. senin temennin, sağlık huzur falan olacak yine ama, yine hastalanacaksın, borca gireceksin vs vs. vazgeçin bu sevdadan.
Bizene gavurların icadından.

varya o kendini birşey sanan noel emmi adam olsa kapıdan girerdi bacadan degil.