bugün

elbetteki yoktur.

geriye %40'lık aydın azınlık kaldığına göre bu aydın, zeki, çağdaş, ilerici, atatürkçü azınlık bir taraflarını da yırtsa hiçbir şeyi değiştiremeyeceklerdir.

dolayısıyla bizi aptalların yönettiğini anlamak çok da zor değildir.

tüm aptalların recmi vacip.

demokrasi bu değil.

%40'lık kesimdeki her bireye çift oy hakkı verilmeli. işte o zaman eşitlikten söz edilebilir!
elbette yoktur. ancak %40'lık kesime çift oy hakkı tanınması durumunda demokrasiden hiç söz edilmez. oy veren kişilere oyunu kullanmadan önce ufak bir test yapılması durumunda mevcut hükumetin barınması namümkündür. güzel bir çözüm olabilir.
Demokrasi halkın eğitim seviyesi, bilgi birikimi üzerine temellendirilemez. Bilgi birikimi, kültür, eğitim seviyesi demokrasinin gelişmesine yol açar; demokratik hakların kullanılmasının yaygınlaşmasını sağlar; insan hakları ve özgürlüklerin ön planda olmasını sağlar. Bu sayılanların olmadığı yerlerde sağlıklı demokrasiler bulunabileceği gibi, eğitim seviyesi, bilgi birikimi, kültürü yüksek toplumlarda da demokrasi sağlıklı işlemeyebilir.

Önemli olan yasaların demokratik olması, demokrasiye ve insan haklarına önem vermesi, yasamanın ve yürütmenin kanun dışı işlem yapmamasıdır; ancak o zamandır ki, bir ülke demokratik bir şekilde yönetilebilir.
vardır. demokrasi dağdaki çobanın da, üniversitedeki profesörün de oyunu alabilmeyi gerektirir.

ama nüfusunun çoğunluğu cahil olan bir ülkedeki demokrasinin kalitesinin yerlerde olduğunu söylemeye de gerek yok.
aydın kesimin hepsini atatürkçü sanan ömür ziyanının saçmalamasıdır. aydın kesimin yarısı atatürkçü değildir .
yoktur.

ve bu nedense %60'lık kesimi üzmüştür.
(bkz: bir solcunun isyanı)