bugün

Sayı modüler aritmetikile 7'lik düzene dönüştürülür. 1'ler basamağındaki rakam 0 ise, yedi ile bölünebilme koşulu olumludur.

Edit:Bir insan matematik kuralını neden kötüler ki?
sayıyının basamaklarını sırayla 1 3 2 ile çarparız. sonuç 7 ye bölünürse sayı da bölünür demektir. mesela 644 ü ele alalım. 4*1+4*3+6*2=28. sayı bölünür.
çok tuhaftır ki, 2 basamaklı bir ab doğal sayısında 2b-a işlemini yaptığımızda çıkan sonuç 7'nin katıysa; sayı 7 ile bölünebilir. mesela, 14'ü ele alalım. (4x2)-1 = 7'dir. 63'e bakalım. (3x2)-6 = 0'dır. gördüğünüz gibi 0 ve 7, yedinin katı sayılardır. 3 basamaklı sayılarda ise durum pek de farklı değil. 73x7 = 511. bu sayıyı değerlendirelim. bu sefer a=51, b=1 olsun. (b'yi daima son basamak kabul edelim.) (1x2)-51 = -49. görüldüğü gibi -49 da 7'nin katıdır. bunun gibi formülleri her türlü bölünebilme kuralına farklı şekillerde uygulayabiliriz. misal 6 ile bölünebilmede cd 2 basamaklı sayısı 36'ya bakalım. 2c-d'nin sonucu 6'nın katıdır. denemesi bedava. matematik bambaşkadır, evet.
bir türlü öğrenilemeyen bu yüzden de sınavda çıkmasın diye dua edilen koşuldur. o kadar işlemi aklımda tutabilseydim zaten sayısalcı olurdum. ama matematikten nefret eden bir bünye olarak yapamıyorm efem ben bu 7 ile bölünebilmeyi.
Yedi coğrafi bölgemizdeki illerin birleşerek tek bir il haline gelmesi halinde gerçekleşecek durumdur. Sonuçta her coğrafi bölgeye de bir il adı verilerek yedi ile bölünme olayı gerçekleşebilir.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar