bugün

aslı tam olarak "ilk defa uyunan bir evde, evin anahtarını yastığın altına koymak" olması gereken lakin, karakter sınırlamasına takılmış başlıktır.
efendim, rivayet edilir ki, ilk defa uyuyacağınız bir evde, evin anahtarını alıp, yastığınızın altına koyup, duası falan var, onları okur yatarsanız, evleneceğiniz insanı görür(müş)sünüz rüyanızda. işe yaradığını iddia eden epey bir insan vardır.
bir de, bunu hemen hemen her gittiği evde deneyen tipler vardır. artık 25-30. denemeden sonra, yeni evlenen arkadaşın evine yatılı misafir gidip, "hadi bismillah, allahım, umarım bu kez olur" duaları ile yatılır. bu kadar denemenin üstüne sonunda rüyada biri şekillenmeye başlamıştır. sevinilir, suratı iyice görülmeye çalışılarak, rüyaya pürdikkat kesilinir. yaşlı başlı, aksakallı bir dededir karşıdaki. "bu yaşlı amca mı benim kısmetim?" diye düşünürken, dede konuşmaya başlar:
" kızım, bak, kaçıncı kezdir deniyorsun, kimseyi gördüğün yok. anla, kabullen artık, evde kaldın. meşgul etme artık bu hattı, zaten meşgulüz, bir de senin gibi, durumunu kabullenemeyenlerle uğraşıyoruz. git kendini kariyere falan ver, faydalı şeylerle uğraş. bırak bu evlenme işlerini de artık. hadi sana iyi geceler...."
!!!