bugün

cocukluktan bu yana neredeyse herkesin favorisi olan istektir. nedense "yapma" denilen seyi yapmak ayri bir haz verir bunyeye. kucukken annemiz "oglum/kizim yapma!" dediginde nedense o eylem daha cazip, daha yapilmasi gereken bir sey olurdu bizim icin. e huylu huyundan vazgecmiyor, buyuyunce de pek bir sey degismiyor. "yasaklar cignenmek icindir" sozu de bu istekten dogmustur heralde. kazik kadar adam da olsan muzurluk cazip geliyor. sozlugumuzde de bu istekle yanip tutusan bunyeler azimsanamayacak kadar cok. ben bugun bunu gordum. *
su sekilde; (#2967690).
belki de yasak meyvenin yenme sebebidir.
etkiye ters tepki olayıdır. insan doğası gereği emir kipine çoğunlukla ters tepki verir. "ben" dilini kullanmak sorunu çözmeye yardımcı olur. ayrıca yasak durumlar her zaman ilgi çekicidir. insan yasak olan bir durumu gerçekleştirdiğinde zafer kazanmış gibi hisseder. Oysa yaptığı sadece ego tatminidir çoğu zaman.
yüzde doksanı kötü veya günahkar olan insanoğlunun dünyada yaptıkları sonucu cehennemin tıka basa dolması cennetin ise neredeyse bomboş kalması sonucunda acaba dünya çok kötü bir sınav yeri, insan da bu sınava göre çok kötü bir seçim miydi diye sordurur. hani bazen hoca sınavı iptal eder ya öğrencilerin yüzde doksanı çakınca. böyle bir duruma doğru gidiyor olabiliriz ama cennettekiler kesin itiraz eder. "ulan biz boşuna mı iyi olduk, çalmadık, çırpmadık" diye.
engellendiğini hisseden insanın kısıtlandığını anlayınca vereceği tepki durumu.
asilik dürtüsünün tezahürüdür.
gerizaklı olmak ile eşdeğer olan istektir. 3 değişik durum için söz konusudur.

birinci durum: hastalık olarak gerizekalı olma

bu durumdaki kişler takılmaz. huyuna suyuna gidilir. ha canım ha gülüm diyerek alttan alınır. ayrıca da acil şifalar dilenir.

ikinci durum: hobi olarak gerizekalı olma

ikinci durum için geçerli olan insan profili kesinlikle uzak durulması gereken profil kapsamındandır. bu tipler genelde bu durumun komik olduğunu düşünerek kendi çaplarında türlü komikliklerle durumu daha da çekilmez kılarlar.

üçüncü durum: çocuk olma

üçüncü ve son durumda mevzu bahis olan çocuk olduğu için güzel bir dille uyarılmalı ya da çocuktur yapar deyip geçilmeli fazla üstüne gidilmemelidir.
görsel
Çocuklarda zirvede bulunan istektir. Bir çocuğa bunu yapma dediğinizde tek hayali o olur ve onu yapmadan rahat bir nefes alamayacaktır.

4 yaşındaki kuzenimin sürekli yapma dememe rağmen ben bir işe odaklanmışken sürekli ve sürekli ve sürekli parmağını burnuma sokmaya çalışması, saçımı çekmesi, kolumu ısırması, yumoşu* dövmesi sonucunda benim çıldırmam ve annemin sürekli yapma demesine rağmen çocuğu odadan dışarıya atmam buna bir örnektir.

Isırıp kolumu morartabilir, isterse tüm odayı dağıtıp kafasını kırabilir ama yumosa dokunmayacaktı..

Yanlış ayıya çattın bebeğim.

(bkz: annelik içgüdüsü)