bugün

Geçtiğimiz haftaların popüler bir konusu vardı ve bütün dünya tabiri caiz ise "Keklendi"...

"FACEBOOK YAPAY ZEKASı KENDi DiLiNi ÜRETTi VE HEMEN FiŞi ÇEKiLDi"

Günümüzün en önemli tartışma konularından biri de Yapay Zeka. Gün geçmiyor ki bu konu üzerine yeni bir tartışma başlatılmasın...
Yapay Zeka konusunda insanların hayatlarını kolaylaştırmasından tutun, robotların insan eliyle oluşturulmuş her şeyi ele geçirmesine kadar birbirine tamamen zıt senaryolar üretiliyor. Robotlar sayesinde geleceğin daha rahat ve kolay olacağına inananlarla felaket senaryoları yazanlar Yapay Zekâ konusunda sık sık karşı karşıya geliyor.

Öncelikle bu öykünün uydurulmuş olduğunun bilinmesi gerekiyor. Olayın aslı şöyle: Araştırmacılar insanlarla pazarlık yapabilecek bir Yapay Zekâ programı geliştirmek amacıyla yaptıkları bu çalışmada öğrenme sürecini hızlandırmak için aynı amaçla tasarlanmış iki yapay zekâ programını birbirleriyle ingilizce kullanarak pazarlık yaptırmışlar ve başarımlarını ödüllendirerek giderek daha iyi bir program elde etmeye çalışmışlardır.

Çalışmada programların kullandıkları dilin ingilizce gramer kurallarına uymasını ödüllendirecek bir kural olmadığı için zamanla programlar kelimeleri insanların kullanmadığı şekilde kullanmaya başlamışlar. Bu durumda, çalışmada geliştirilecek sistemin insanlarla pazarlık edeceği için ingilizce kullanmayı zorunlu hale getirecek bir kural konarak çalışmaya devam edilmiş ve proje başarıyla sonuçlanmıştır. Yani fiş çekilmesi gibi bir durum olmamıştır. Yapay Zekanın kendi başına tehlikesi yoktur. Tehlike bence her araçta olduğu gibi kötü amaçla kullanılmasında olur. Bunu denetlemenin bir yolu Yapay Zeka sistemlerine bir etik üst sistem yerleştirilerek, Yapay Zeka sistemlerinin kendi kararlarını değerlendirmeden geçirerek uygulayıp, uygulamamaya karar vermesidir.

Yapay Zeka ile ilgili olarak geleceğe dönük endişelenilmesi gereken en önemli sorun YZ nin yaratacağı iŞSiZLiK PROBLEMiDiR.
FISI BIZDEYSE SORUN YOK. FOSIK FACEBOOK. HEMEN BIR TEROR ORGUTU KURARLAR SIMDI.
"önemli olan niyettir..." *tübitagg

bu bilimsel yaklaşıma tam destek!
bugün kendi dilini üreten yapay zeka olur yarın bakmışsın kendi fişini enerjisini üreten bir yapay zeka olur o zaman o fişi de çekemezsin bence bir de öyle düşün. ha ben yapay zekaya karşı değilim bilakis insan evriminin bir sonrakı basamağı olacağına inanıyorum ve destekliyorum.