(bkz: kulak) aracılığı ile mükemmel duyarlar.
Türkler tısslayarak konuşur derler.
Yılan misali...
en merak ettiğim şeydir çıldırıyorum arkadaşlar çatlayacağım ya.

edit: yalnız ironi yapmıyorum. ciddiyim bu konuda.
Cevabi burda.
https://youtu.be/2vjoTLUrepk
özellikle merak ettiğim için nasıl duyulduğunu birçok kişiye sorma şansım oldu. türkiyede yaşayan veya çokca türkçe duymuş, türkçe bilmeyen arkadaşlarıma sordum mütemadiyen. genelinin pek hoşuna gitmiyor duyum itibariyle. hafif kaba geliyor ve ortadoğu dilleri ile karıştırılıyor. bu tip videolara pek takılmamak gerek. çünkü turist olarak gittiğiniz bi ülkede dallamanın biri çıkıp ''sence dilimiz nasıl :D'' diye sorarsa elbette ''süper hocam:D'' dersin.

arap veya iran kökenli tanıdıklarım daha sıcak yaklaşsa da doğu avrupa ülkeleri için aynı şey pek söylenmiyor. fonetik farkının da yeri çok önemli bu noktada.

yine azeri bir arkadaşım türkçeyi duyduğunda ve okuduğunda net olarak anladıklarını söylemişti. biz pek azericeyi anlamayız ama dinlerken.

bunun bence bir sebebi de türkçeyi doğru düzgün konuşan, tonlamalara dikkat eden insanın da pek olmaması. çok fazla aksan ve ağız var (şive değil).
Bazı dilleri kadın ve erkekten ayrı ayrı duyduğunuzda sanki başka diller konuşuyorlarmışçasına farklı gelir. Ses tonu, vurgu, konuşma hızı gibi etkenler buna sebep olabilir. işte Türkçe'de de Kadınlar konuştuğunda erkeklere nazaran daha kibar ve akıcı etki yarattığı yönünde yorumlar almıştım. Hatta ancak bir kadından duyduktan sonra Türkçe öğrenmeye sıcak bakan insanları da duydum. Tabii bizde yöre bol, bana bunu diyen kişi gidip de Doğu ağzıyla konuşan bir erkeği duyup gırtlak harflerine falan maruz kalmışsa bu kadın erkek karşılaştırması pek sağlıklı olmayabilir, bilemiyorum.

Kelimeler arasındaki boşlukların aslında illüzyondan ibaret olduğunun bir kez daha altını çizeyim. Tek bir kelimesini dahi bilmediğiniz hangi dili dinlerseniz dinleyin o illüzyon ortadan kalkacağı için dil kendiliğinden akıcı gelir zaten. Dolayısıyla akıcılık kısmında bir sorun yok.
Burnuyla.
kulağa hoş geldiğini söylüyor duyanlar. onların yalancısıyım.