bugün

göçebe yaşamı seçmiş türkmenlerdir. daha çok çukurova ve toros çevresinde yaşarlar. yerleşik hayata geçenlere manav türkmenler adı verilir.
yürüyen türk manasına gelen bir kelimenin çoğulu. yavuz selim'in zulmünden kurtulanları halen alevidir.
Nexus 7'ye 'pure android' denildiği gibi yörüklere de 'pure turkish' denilebilir. iyi tarafları gayretli ve Çalışkan olmalarıdır. Kötü tarafları 'intikamcı' olmaları ve kendi durumlarını sadece başkalarıyla kıyaslayarak tartmalarıdır. Çevrelerinden birilerini kendileri iÇin hedef koyarlar. o kişiyi geÇerlerse az Çok rahata ererler. Hedefledikleri kişinin batması-bitmesi olayını da keyifle seyrederler. Olumsuz özellikleri bütünüyle taşıyan tiplerinden şeytandan kaÇar gibi kaÇılmalıdır.
Toros ve civarında yaşayan ova ve yaylalarda konaklayan konar göçer yaşamı seçmiş türmen kolu asıl türklerdir.
KÜÇÜk yaŞta tÜrkiye'ye gÖÇ edip, sonradan tÜrkçeyi ÖğrendiĞi halde "ben has tÜrkÜm" diyerek havalara giren onursuz cahillere inat tÜrklerin hasıdır yÖrÜkler!

Edit: sÖzlÜkte aslını inkar eden onursuzlar var beyler.
tepenin ardı filmine değişik bir konseptle konuk olmuşlardır.
"alcağsan dat almacağsan datma" diyerek nasıl cimri olduklarını göstermişlerdir.
türkiye'nin kızılderilileri.
Yörüklerin Bölgelere Göre Dağılımı şöyledir:

1- Ege Bölgesi: 2.200.000
2- Akdeniz Bölgesi: 3. 000.000
3- Marmara ve Tırakya: 1.500.000
4- iç Anadolu Bölgesi: 2.250.000
5- Güneydoğu Anadolu Bölgesi: 40.000
6- Doğu Anadolu Bölgesi: 7.000
7- Karadeniz Bölgesi: 3.000

olmak üzere toplam 9.000.000 yörük vardır.
mersinde sıkça karşılaştıgim hafif çekik gözlü tatlı insanlar.
Evleri kara kıl çadır, yurtları anadoludur.
türkiyedeki türklerin tamamı yörüktür, dolayısıyla türkiyede ne kadar türk varsa o kadar da yörük vardır. yörüklerin en yoğun bulunduğu bölge iç anadolu ve akdeniz bölgesidir. doğu ve güney doğu anadoludaki yörük sayısı azınsanmayacak kadar azdır.

göçebe Türklere zamanında yürümekten gelen bir anlamla yörük denirdi. türklerin tamamı da zaten anadoluya göç etmiştir. dolayısıyla hepsi yörüktür. birçok malın anladığı şekliyle yörük demek bir biçimde çerkes, laz, kürt, kırgız, kazak vs gibi bir şey değildir. ama işte bizim ülkemizde bir halt bilmeden sallamak çok daha kolayına geliyor milletin. ülkemizde kendini yörük diye tanımlayan insanların çoğu oğuz türküdür. kınık türkleri kendilerine yörük tanımlamasını yapmaz zira anadolu göç eder etmez, yerleşik hayata geçmişlerdir. birçok ilin yerlisi olarak görülen ve çoğu yere manav diye adlandırılan insanların tamamı yörüktür. hatta türkün yürüyenine yörük, duranına manav derler gibi bir deyim de vardır. velhasıl kelam millet götünden element uydurup durmasın, türkmen, yörük, manav, oğuz türkü hepsi aynıdır yani türktür. türk'ün alt kimliği yörük olmaz. kazak türkleri olabilir çünkü gerçekten ayrı bir yapı, kırgız türkü yine aynı şekilde ayrıca tatarlar da ayrı bir boydur hatta ünlü bir sözdür türkler 1000 boydur bunlar birisi de moğoldur. yeri gelmişken yazayım azeri diye bir şey yoktur. azerbaycan türkleridir. azerbaycanda yaşayan halkın %90'ı azerbaycan türküdür dahası direk türktür. geri kalan kısım da acem olsun başka milletten olsun insanlar olmakla beraber sadece %5 civarında azeri vardır. azeriler azerbaycanın en eski halkı olan ateşe tapan bir gruptur ve azerbaycan demek de zaten ateş ülkesi demektir, azeri de ateşe tapan, ateşe inanan anlamına gelir. işte türkiyede toplam 9 milyon yörük var diyenler bunları bilmez, öyle boş beleş konuşur.
en serefli topluluklardir.
Aşırı derece özgürlüklerine düşkün olup, Osmanlı döneminde vergi vermeyi kati suretle reddetmişler, hareket sahalarını kısıtlayan Osmanlılara karşı onlara daha fazla özgürlük vaat eden Safevilerin yanında yer almışlardır. Osmanlılarla aralarında geçen uzun süreli soğuk ilişkililer Osmanlı Türklerinin kendlerine "Etrakı biidrak" denmesine neden olmuştur kendileri de tembel anlamına gelen ''yatık'' sözünü yerleşik hayata geçen Türkmenlere yakıştırmışlardır.
Ayrıca halk ozanları daha da ileriye giderek
"şalvarı şaltak osmanlı,
ereği kaltak osmanlı
ekende biçende yok
yemede ortak osmanlı"
diye osmanlı'yı taşlamışlardır. Buna binaen tahrir defterlerine yazılmaları için gelen heyetin tamamını katletmeleri de ayrıca bir gülünç vesikadır.
baba tarafindan bagli oldugumu soylentiler arasinda olan topluluk ilginctirler .keci otlatmak hobileri arasindadir.
(bkz: dadaloğlu)
(bkz: karacaoğlan)
yörürler.
https://www.facebook.com/...eo.php?v=1582970571988636
Asıl dili,kültürü yok edilmiş yok edilmeye çalışılmış,dışlanmış ve horlanmış ve hak ettiği değeri görmemiş görememiş topluluk.
potansiyel yoğurt markası. belki vardır bile.
Türkmendirler.
Atatürk de bir yörük türkmenidir.
artık yörümemektedirler, maalesef göçebe hayattan yerleşik hayata geçmek durumunda kalmışlardır.
(bkz: sarıkeçililer)
(img:#775402).
https://www.facebook.com/...93.-2207520000.1432506345.

https://www.facebook.com/...93.-2207520000.1432506345.

https://www.facebook.com/...93.-2207520000.1432506345.