bugün

osmanlı imparatorluğunun hazin kapanış perdesidir. mustafa kemal hakkında ölüm fermanı verirken cebindeki ingiliz altınları hiç dökülmeyecek sanıyordu. ingiliz uşağı olarak öldü.
malum ihanetlerinin yanı sıra, avrupa seyahati sırasında istanbul'a uğrayan tbmm hükümeti dışişleri bakanı yusuf kemal bey'in çantasından çaldırıp, general harrington'a "zat-ı şahanelerinin selamlarını" içeren bir yazıyla iletilen ve halen ingiliz arşivlerinde bulunan belgelerin ispatladığı gerçektir.
yoğa*ına mossad dır belki de.
resmi tarih vs gayri resmi tarih ayrımı iyi bilinmeden anlaşılamayack konu.
özellikle resmi tarih, hani şu okullara öğretilen var ya onu çöpe atın...
ingiliz ajanı değildir ama vatanını sattığı bir gerçektir. iddaa edildiği gibi milli mücadeleyi başlatan kişi olsaydı, şanlı türk ordusu istanbul'a geldiğinde ingilizlerle beraber kaçmaz ve bugün soyundan gelenler hala sürgün olmazdı. Bu ülkenin atatürk'ün çabalarıyla kurtulduğunu söylemek zor geldiğinden, insanlar uyduruyor.
'' Facialara kalkan olamadım ise de, siper- i sâika (paratoner) vazifesi gördüm. Bütün musibetleri üzerime çektim. Kendimi feda ederek vatanı kurtarmaya çalıştım. Dinine, devletine, vatanına ve milletine hıyanet edenlerin azîz Allah'ın kahreden kudretli gücüne hedef olması için yakarıyorum.''

-Sultan Vahideddin.