bugün

(#8788238) oğlu özgür mumcu'nun dile getirdiği gibi, suikastini islamcılar düzenlememiştir. ya pkk ya ergenekon.
ne dedi ise çıkmıştır.
insan sıfatını sonuna kadar hak eden; bu topraklarda bu topraklar ve daha güzel bir dünya için yaşamış, fikirlerini cesurca söylemiş zat. unutmadık seni. nazım'ın sözüne istinaden "sen yandın da karanlıklar çıktı aydınlığa". hayır, unutmadık seni. ateşin sönmesin diye her an düşünce atacağız. ateşin sönmesin diye..an gelecek kendimizi atacağız. ey uğur, uğurlar olsun.
68' kuşağının basın kanadının bir numaralı isimlerinden olup hem devrimci hem cumhuriyetçi * olan kişilik.
"gazeteci" denildiğinde insan zihninde beliren isim. hani derler ya böyle isim bir daha zor gelir. belki de hiç gelmez.
rasim ozan denilen insan ile aynı paragrafta kullanılmış özür dileriz.
mumla aranılan adamdır adeta.
gelmiş geçmiş en büyük gazetecidir.
mustafa kemal'den sonra halkına en çok değer veren, halk'ı halk yerine koyan belki de ondan başka tek adamdır.
ölmeyi bir nebze bile haketmemiş olan adamdır.
türkiye cumhuriyetinin 2010 itibariyle şu 87 yıllık tarihi içerisinde görülmüş en dürüst adamlardandır, belki de adamdır.
ailesinden, kaleminden başka, yazısından, sözünden başka, gazetesinden, gözlüğünden başka hiç, ama hiç bir şeye sahip olmayan adamdır uğur mumcu.
uğur mumcu, iktidardan, paradan, statüden korkmayan bir adamdı. kalemi uğruna, gerçekler uğruna, halkı aydınlatmak uğruna ölümden korkmayan bir adamdı. öldü de. öldürüldü de... ama onu öldürenler bilmelidir ki, sadece uğur mumcu öldü. bedenen öldü, çürüdü belki vücudu, ama sanmayın ki düşüncesi çürüdü. sanmayın ki onun ruhu çürüdü. sanmayın ki burada, bu ülkede siz öyle dediniz diye gerçekler değişiyor. sanmayın ki nazım siz öyle dediniz diye vatan haini oluyor, atatürk siz öyle dediniz diye dinsiz, öcalan siz öyle dediniz diye lider, tayyip erdoğan, siz öyle dediniz diye ''adam gibi adam'' oluyor. ama şu da var, siz öyle dediniz diye sadece zenginler zengin, fakirler fakir kalıyor. siz öyle dediniz diye büyük bir kesim uğur mumcu'yu yalancı gazeteci, ahmet altan'ı ise altın gazeteci statüsüne koyuyor. ne yaparsanız yapın, uğur mumcu'yu unutmayanlar olacak...
uğurlar olsun...
muhteşem tespitlerin adamı güzel insan. seneler önce gördükleri ve bugün...

http://www.facebook.com/v...video.php?v=1077323773045
22 ağustos 2010 tarihi itibariyle 68. yaş gününü kutladığımız eşsiz insandır. asla öldüğünü kabul etmediğim ve insanlarla birlikte katlanarak çoğaldığına inandığım; gericiliğin, tutuculuğun, örümcek beyinli kafaların, yolsuzluğun karşısında dimdik duran bir aydındı o, bir gazeteciydi. doğum günün kutlu olsun sevgili uğur mumcu.

"Bir kişiye yapılan haksızlık,
bütün topluma karşı işlenmiş bir suçtur.
bu bilinci paylaşmak ve
bu sorumluluğu yerleştirmek zorundayız.
Uygarca paylaşılan sorumluluk bilinci,
özgürlüğün de, demokrasinin de tek güvencesidir.
Bu güvence sağlanmadıkça,
demokrasinin temeline tek bir taş bile konmuş olamaz.
Unutmayalım ki "cesur bir kez, korkak bin kez ölür".
Önemli olan,
insanın böyle bir toplumda "mezar taşı" gibi suskunluk simgesi olmamasıdır."
balon bir yazardır. kıytırık bir gazetede köşede yazardı. ölmese yaşasa şimdi emekli olmuş, kimse tarafından okunmayan biri olurdu. balkonunda tavla oynuyor olurdu. abartmayın lan!
kendi ağzından uğur mumcu :

ben atatürkçüyüm.
ben cumhuriyetçiyim.
ben laikim.
ben anti-emperyalistim.
ben bağımsız türkiyeden yanayım.
ben özgürlükçüyüm.
ben insan hakları savunucusuyum.
ben terörün karşısındayım.
ben yobazların,
vurguncuların,
çıkarcıların,
düşmanıyım.
öyleyse vurun,
parçalayın!
her parçamdan benim gibiler,
beni aşacaklar çıkacaktır.
vurulduk ey halkım unutma bizi...

24 ocakta yine mezarına gelecekler üstad sana saygı duruşunda duracaklar..sokağına karanfiller bırakılacak..fikirlerini yaşatıyoruz diyecekler..sen ölmedin kalbimizdesin diyecek kimileri..o akşam haber kanallarında 1-2 dakikalık vtr koyacaklar senin anın için..bazıları facebook profiline senin resmini koyacak,sözlerini paylaşacak..uğurlar olsun çalacak arka fonda..sözlükte adın sol framede kalacak,hakkında atıp tutanlar olacak..yobazlar seni kötüleyecek,asılsın ithamlar yapacaklar sana..ama üstad senin katillerin,seni kahpece öldüren o beyinler hala aramızda yaşıyor..belki yüzyüze geliyoruz,ama kim olduğunu bilmiyoruz.bu kadar aciziz üstad affet bizi.ama şunu da biliyoruz ki biz vuruldukça çoğalırız.bizde abdi ipekçiler,gaffar okkanlar,hrantlar,hasan tahsinler,uğurlar asla bitmez...uğurlar olsun üstad...uğurlar olsun yoldaşım..
18 yıldır boşluğu doldurulamamış, atatürk'ün açtığı yoldan ilerleyen ve tek düşüncesinin 'daha iyi bir türkiye' olduğu, ülkemizde çok az sayıda bulunan aydın insanlardan biriydi.
aslında hala da öyle, fikirleri-düşünceleri bizimle, kavgasını biz sürdüreceğiz.

- Bir kişiye yapılan haksızlık, bütün topluma karşı işlenen suçtur.

- Susanlar da insanlık suçlarına katılmış olur. Bu masum insanlar, yahudi de olur, arap da, Hıristiyan da.
Ölenlerde ırk ve din ayırımı yapılmaz. Ölen; insandır.

- Bir ulus, ne kadar okuma-yazma, öğrenme, araştırma eğiliminde ise o kadar sağlam, o kadar hoşgörülü ve demokrat yapıda olur.

-Kimi ölüler bize ne kadar yakın,
Yaşayanların birçoğu ne kadar da ölü!

her zaman kalbimizdesin..
(bkz: cumhuriyet şehidi)
sadece 24 ocakta akla gelmesini acıyla karşıladığım cesaretli , yürekli gazetecidir. profilinize fotoğrafını koymayın, rabıtayı okuyun, bir pulsuz dilekçeyi okuyun. ya da sadece okuyun. o da yeter.
(bkz: uğurlar olsun)
bugün yaşasaydı chp'nin genel başkanı olacaktı.belki türkiye çok başka yerlerdeydi bilinmez...
Adam gibi adam.
bugün sosyalistlerin adam gibi adam dediği oktay ekşi ye zamanında iyi ayar vermiş kişidir.
(bkz: basın konseyi)
isimsiz korkuları katmadı yüreğine, bembeyaz doğruları yaşadı ölümüne.
vurulduk ey halkım...
unutma bizi..

unutturma..!
"ben atatürkçüyüm,ben cumhuriyetçiyim,
ben laikim, ben anti-emperyalistim,
ben bağımsız türkiye'den yanayım,
ben özgürlükçüyüm, ben insan hakları savunucusuyum,
ben terörün karşısındayım,
ben yobazların,vurguncuların,hırsızların,çıkarcıların düşmanıyım!
öyleyse vurun,parçalayın! her parçamdan benim gibiler, beni aşacaklar çıkacaktır"
uğur mumcu
seni özlemle anıyoruz...
Bir Pazar Sabahıydı Ankara Kar Altında
Zemheri Ayazıydı Yaz Güneşi Koynunda
Ucuz Can Pazarıydı Kalemim Düştü Kana
Zalımlar Pusudaydı Bedenim Paramparça
Ucuz Can Pazarıydı Kalemim Düştü Kana

Uğurlar Olsun Uğurlar Olsun
Hüzünlü Bulutlar Yoldaşın Olsun
Bir Keskin Kalem Bir Kırık Gözlük
Yürekli Yiğitlere Hatıran Olsun

Çevirdim Anahtarı Apansız Bir Ölüme
Şarapnel Parçaları Saplandı Ciğerime
Ucuz Can Pazarıydı Kan Doldu Gözlerime
isimsiz Korkuları Katmadım Yüreğime
Bembeyaz Doğruları Yaşadım Ölümüne

Uğurlar Olsun Uğurlar Olsun
Hüzünlü Bulutlar Yoldaşın Olsun
Bir Keskin Kalem Bir Kırık Gözlük
Yürekli Yiğitlere Hatıran Olsun...

Anıyoruz!
yarın katledilişinin 18. yılında yine saygı ile anacağımız gazeteci.
lakin.
yarın 24 ocak...
19 ocak'ta öldürülen bir ermeni için "ermeni olanlar", methiyeler düzenler, yüzlerce entry girenler acaba 24 ocak'ta uğur mumcu için de "hepimiz uğur mumcu'yuz" diyebilecekler mi?
bakalım.
ak göt kara göt yarın belli olacak uludağ sözlükte.
yavşak ermeni sevicilerin ipliği pazara çıkacak...

not:
23 ocak 2011 itibariyle uludağ sözlük'te;

uğur mumcu başlığı: 356 entry...
hrant dink başlığı: 646 entry...

yazıklar olsun...
bir kez daha ölümünü andığımız, buruk bir halde yazılarını okuduğumuz, bağımsızlık uğruna hayatını koymuş, gazeteci yazar.

ölümünün aydınlatılamamış olması ne kadar acı..

uğurlar olsun..
bugün kendisinin, o aydınlık saçan mumunun söndürttüreli 18. yılı.
mumla aranmakta.
uğurlar olsun.

" hain tuzaklarda, kan uykularda
vurulsak dahi unutmadık biz seni! "

tanım:
en güzel dilde seslenişi ile kendisini tanımlayan gazeteci yazar.

ben atatürkçüyüm.
ben cumhuriyetçiyim.
ben laikim.
ben anti-emperyalistim.
ben bağımsız türkiye'den yanayım.
ben özgürlükçüyüm.
ben ınsan hakları savunucusuyum.
ben terörün karşısındayım.
ben yobazların, hırsızların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanıyım.
öyleyse vurun, parçalayın!
her parçamdan benim gibiler, beni aşacaklar çıkacaktır.