bugün

(bkz: ayar verilmiş yazar)
Genelde o kadar uzun yazıya cevap vermeye üşenildiğinden ve iki satırla cevap vermekten dolayı karşı tarafın kazandığını sanması olayıdır. Özellikle forum sitelerinde çok olur.
Arasıra benim de kontrolü kaçırdığım ve (kimi zaman fırsatım olmasa da) son metne yansımaması için çaba harcadığım durum.

insan, bir metin yazarken kafasına üşüşen otuz tane fikir, sebep, dayanak vs arasında düzgün bir akışkanlık sağlayamaz. Beyin otoyol değil ki trafik lambaları koyasın ona kırmızı buna yeşil yakıp düzeni sağlayasın. Hepsi birden duyan gelmiş havasında üşüşüyor insanın aklına. E yazma hızı yetersiz kalınca bir düzen olmadan Allah ne verdiyse çorba şeklinde bir şey ortaya çıkabiliyor.

Böyle durumlarda yapılması gereken metni bitirdikten sonra bir kenara koyup bir süre unutmak, metnin büyüsünden çıkıp tarafsızlaşabildikten sonra nötr gözlerle okumak, heyecanlı, slogan tarzı düşünceleri atmak, anlamsız kelime zincirlerini kırmaktır. Hemen akabinde yazılanların konuyla gerçekten birebir ilgili mi yoksa yetersizliği örtmek için kuru kalabalık mı olduğuna dürüstçe karar vermelisiniz. Hakkıyla yazı yazmak istiyorsanız, tarafsız bir gözle okuyacağınız metindeki aksaklıklar zaten sırıtık çocuklar gibi gözünüze çarpacaktır.

Ha benim amacım sadece demagoji yapmak diyorsanız işiniz daha kolay tabi.