bugün

Bile bile kendini ölüme götüren insanların ölümüne üzülmeme hali. Her türlü ölümcül riskini göze ala ala televizyonlar, doktorlar, kitaplar bas bas bağırdığı halde kendine bunu yapan insanların ölümüne ' aa vah vah' demek samimi gelmiyor bana. O kişi zaten ölümü göze almıştır. Şimdi ' empati delileri ' bu durumu insanlığıma kadar götürür, sorun değil. Hayatta zorluklarla karşılaşan, depresyonlara giren tek onlarmış gibi olan , sadece onların canı acımış gibi davranan bencillerden nefret ediyorum.

Kafa bir duman gezip topluma zarar vereceğine ölmesi çok daha iyidir.

Her hata affedilebilir ve geri dönüşü olabilen şeyler değildir zayıf karaterli insanlardan da hayatım boyunca hazetmedim.
Bazen nötr olmaktır.
(bkz: lütfen bana üzül)
yardılanı yaradandan ötürü seveceksin. günahı sana mı kalmış diye sordurtur.

edit: sen üzülsen üzülmesen ne değişir. koca dünyada bu kadar önemli değiliz.
etik olmayan ama insani olan davranıştır.insan hata yapar etik olsada olmasada bu bilinerek düşünülmeli/davranılmalı.
Bağımlılığın her türlüsü kötüdür. mesela en büyük bağımlılık sigara bağımlılığı kabul edelir. Sigaradan/alkolden kaynaklı hastalıklar sebebiyle ölen insanlar uyuşturucu madde sebebiyle ölen insanlar arasında teoride farklılık bulunmaz. Ama ne hikmetse uyuşturucu bağımlılığı her zaman daha tehlikeli görülür. Aslında fark şudur uyuşturucu hemen öldürür, sigara veya alkol ise yavaş yavaş.
Sigara ve alkol Devlet tekelinde olduğundan mıdır bilinmez, daha makul bağımlılık kabul edilmekte. ancak kabul edelim ki, bağımlılık bağımlılıktır ve Aslında her bağımlılık öldürür.

uyuşturucu kullanan birini ölümü Sigara ve alkol kullanan kişilerin ölüm kadar ağırdır. sonuçta kişi kendi hayatına Kendi isteğiyle sonlandır. üzülmenizin ölen kişiye bir faydası olmayacak. En azından Yaşamak istediği hayatı yaşadı ve öldü diye düşünebiliriz. bu sayede ölen kişi ile ilgili saçma vicdani sorumluluğunuzu da yok sayıp rahatlayabilirsiniz.
ölen insanlara üzülen insanları hiç bir zaman anlamadım sanki o kişinin nerede olduğunu biliyormuş gibi ya da daha iyi bir yerde olup olmadığından eminmiş gibi davranmak nasıl bir saçmalıktır. Kendinize üzülüyorsanız tamam da ölene üzülmek anlamsız.
öncelikle belirteyim ki vicdansızın biri olduğumu iddia edebilirim. ama vicdan yaptığım durumlardan olan akraba ölümlerinden biri olan dayımın oğlunun içki ve uyuşturucu yüzünden kalpten gitmesine pek de üzülmedim. içimden gelmedi.