1. 1.
  hayata atılan adımların en sağlamlarından biridir ilk günü. bir de yeni bir şehirde okumaya gidiyorsanız daha da sağlam atmalısınız o adımı. heyecan doludur, yenilik doludur, alışmaya çalışma doludur. birçok tanışma faslıyla doludur. çöm olarak başlarsınız bu döneme, giderek profosyonel hale gelirsiniz ve ikinci sınıfa geçince sanki hiç çöm olmamış gibi çömlerle dalga geçebilirsiniz. muhtemelen ilk sene yurtta kalırsınız. * yeni insanlar vardır artık etrafınızda, hangi tarafa dönerseniz dönün yabancı bir yüz. yalnızlığı hatırlarsınız, başınız döner, mideniz bulanır,korkmayın birşey olmaz heyecandandır.*
  önce gitmek istersiniz, keşke dersiniz gelmeseydim buraya. geçmişe dair ne varsa özlersizniz, lisesdeki en gıcık olduğunuz tipleri bile. merak doludur sürekli gözleriniz. bir alışma, tanışma sürecine girersiniz. kimseye güvenemezsiniz hemen, bilirim önceden tembihli geldiniz. yavaş yavaş , gün be gün alışılır, artık yüzler daha tanıdıktır. ilk gün yadırgadığınız yatak, gayet sıradan normal bir yataktır. kaynaştıkça ortak yapılan eylemler artar. gezip tozmalar, eğlenceler başlar. ders çıkışı ne yapıyorsun soruları kulağınızda çınlar. ilk günlerde annemdir kesin diye atlanılan telefonlar artık başka nidalarla açılır. tamam 10 dakikaya ordayım dostum gibi muhabbetlerle kapanır, 15 dakika sonra arayan annenin telefonu ise akşam geri aramak üzere meşgule alınır. iyice alıştıktan sonra hayat başkadır. birdenbire bu ne güzel şehir bu ne güzel ortamdır. ilk günlerin yalnızlığından eser kalmamıştır.
  ilk vize zamanı gerçek dostlar tanınır. not alıp verme olayıyla arkadaşlıklar pekişir, dostluklar çoğalır. finallere kadar da bu şahıslarla arayı iyi tutmaya bakılır.
  yavaş yavaş her şey rayına oturur. dostluklar , ilişkiler doğar, sorunlar yaşanıp atlatılır, bazı sınavlar geçilip bazıları alttan alınır.
  üniversitenin ilk yılı 9 canlı kedi olmayı başarmaktır.
  dokuz canını da kaybetmeden yaşayan öğrenci tipi ilerde üniversite yılarını neşeyle anacaktır. pes edenler de olacaktır, canının dokuzunu birden kaybedenler...
  onlar da farklı şekillerde yollarını bulacaktır.
  ilk yıl en zorudur levellerin, bu leveli geçen oyunu bitirmese de başarılı olacaktır.
  1 ... rapsodik