bugün

kişiye göre herhangi bir sözlüğün uludağ sözlükten daha değerli olması durumudur. benim en değer verdiğim sözlük...

bugün iktisat sınavım olduğundan dolayı ingilizce sözlüğe ihtiyacım vardı. sabah gidip bankaya 20 lira çektim sözlük 10 lira olsa yemek yerim artar bile diye düşünmüştüm. kitap evine girdim gözüme kestirdiğim en küçük, en ucuz görünen sözlüğü almaya koyuldum. orda çalışan bayan bana orta boyutlar da redhouse u gösterdi. içimden dedim oğlum bu 15 lira falandır diye. ordaki eleman parayı düşündüğümü anlamasın diye inceliyorum gibi yapıp bana göre değil ifadelerine büründüm. bayan elimiz de küçük sözlük kalmadı diyene kadar gözüm raflardaydı.istemsiz bir şekilde yavaşlatılmış emrah bakışı attım çalışan hatuna. sonra ciksliğimi elimden bırakmamak açısından ne yapalım bari bunu alalım dedim kasaya doğru yönlenirken elemanın peşinde indirim yaparım demesi beni rahatlatmıştı. neyse uzattım sözlüğü cool bir tavırla ne kadar diye sordum. peşin mi alcaksınız diye sordu peşin peşin diye geçiştirdim. "peşin 25 lira" dedi. ses öyle bir yankılandı ki yirmii beş beş beş be. içimde fırtınalar koptu, gözlerim buğulandı. ruhumun derinliklerinden gelen sese kulak verdim bi an "koşunn adammm sikiiyoolarrrr". ruhumu dinlerken beyfendi beyfendi buyrun sözlüğünüz diyerek gözüme soktu. yapcak bir şey yoktu. kaderde varsa düzülmek neye yarar üzülmek. cüzdanımı çıkartıp şaşkın bir şekilde aa üzerimde nakit yokmuş burdan çekin deyip kredi kartını uzattım. "28 lira çekiyorum kartda indirim yapamıyorum" dedi. tam o arada taksittt diyecek oldum taksii durağı varmı buralarda diye salakça bir soru çıktı ağzımdan. öyle bir dalmışım ki hesaba kitaba sözlüğü almadan çıkıyorum dükkandan. bir sözlük için façamızı bozdurmıcaz diye kendimizi bozduruyorduk anasını satayım. çıkınca kitap evinden hava biraz iyi gelsede gün boyunca atamadım içimden sözlüğe 28 lira vermemi. sınav da bile kafamı toparlayamadım her soruya sözlük cinsinden cevap vermeye başladım. sözlüğün fiyatı artarsa sözlüğe olan talep azalır...velhasıl sözlük benim için kutsal değere sahip oldu. eve gelip bir güzel sarıp sarmaladım ilerde çocuklarıma miras olarak bırakmak için kaldırıyorum sayın sözlük.
(bkz: wikipedia)