bugün

her futbol olayından sonra yazılan yorumların genelinden anlaşılan durumdur.
arda insanına yıldız, volkan kişisine ii kaleci, emre aşık denen adama profesyonel diyen bi ton kendini bilmez bunun kanıtıdır.
memleketimiz haketmeyenlerin alkışlanmasını dinlemekte, başarılı ve gerçekten efendi insanlara hakettiği değerin verilmediği bi yer oldurulmaya çalışılıyor.
Allah cümlemize akıl fikir ihsan eyleye..
(bkz: hakkaniyet sorunsalı)

yoğun tahrik düzeltmesi: verilen isimlerin eksikliğinden şikayet eden isimler için bi kaç isim daha yazılabilir, isimlere takılmak zaten sözlüğün futbol konusundaki genel aczinin tezahürüdür.
siz de lugano'yu yazın efendiler. ben buraya gökhan zan, sedat bayrak gibi isimleri de eklesem olay pekişmeyecektir ki zaten; çünkü az örnekle bile anlaşıldığı, subjektif tepkilerden aşikardır.
hiç diyecek bişi bulamayıp imladan saldırmakda değişik bi yazar refleksidir, enteresandır sahi.
ancak imla konusunda sözlüğe hakettiği değeri verdiğimden kuşkum olmamakla birlikte imla eleştirmeni yazarlar, sozluk kaynaklı beni eleştirme lüksüne sahip oldukları için uludağsözlüğe ( sözlüke diğil ) müteşekkir olmalıdırlar
yazım kurallarına ve dile bu kadar hassas davranılan bi ortamda ecnebice kelimelerin havada uçuşması da kanımca abesle iştigaldir.
(bkz: -13 = nihillist)
(bkz: yorum = entry)

çıkışgah düdütü: saygılar..
bazı yazarların ingiliz usulü konuşması 'bir' yazmaya üşendiğinden midir bilinmez 'b' yazması, iyi yazacağı yerde 'ii' yazmasından daha korkunç bir olay değildir.
sadece topun yuvarlak olduğunu ve sahada yuvarlandığını bilip kural, gidişat, taktik gibi oluşumu sağlayacak yolları göz ardı eden kişi yada kişilerin futbol yorumu yaptığı yerde ben klup başkanı olurum
' kime göre neye göre ? ' sorusunu akla getiren iddia.
açıkçası, sözlük yazarlarının futbol bilgisinden çok, konuşulması gereken konu yazarların tuttuğu takımlar konusunda özeleştiride bulunmaması ve zaman zaman fanatikçe davranmasıdır.
futbol: temel olarak anlatmak gerekirse; on birer kişilik takımlarla, ayakla topa vurmak suretiyle oynanan bir oyundur.

(bkz: artık futbolu biliyoruz)
11 kişi ile bir topla oynanir. kaleden topu geciren golu atar. bu kadar basittir. bunu en gerizekalı bile bilir. ama fussball dersen iste onu bilmez. niye diye dersen. cünkü fussball kelimesi almancadir. almancayi bilmemek gerizekalilik değildir.

(bkz: uludağsözlüğün thomas more u bilmemesi)
yalçın küçük hocanın dediği gibi; ben futbolu bilmem ama, düşünmeyi bilirim.
sokakta herkes bir derece futbol bildiğine göre, düşünen insan için sorun teşkil etmeyecek durum.
teorik olarak doğru bir açıklamadır. bizim sözlüğün bir bok bildiği yoktur. * efendim , akıl sadece insana verilen bir olgu olduğu için sözlüğün bir şeyleri bilmesi mümkün değildir, sözlüğün bir şeyleri bildiği hakkında yapılacak bir tespit içinde anlatım bozukluğu ihtiva eder, saçma olur...