bugün

hemen bugün uludağ sözlük kendi işlevinin yanısıra sosyal paylaşım ağı olma yönünde devrim niteliğinde adımlar atmalıdır. ortamı seven, prezentabl ve kaynaşmayı bilen bireylerin ortak çağrısıdır bu. milyonların ortak noktası olan uludağ sözlük artık piyasada ayakta durabilmesi için yapılması gereken kesinlikle bu değişimdir.

onbinlerce üyesi ve milyonlarca ziyaretçisiyle bu sanal platform türk gençlerinin buluşma noktası haline gelmiştir. gerçek yaşamda nasıl istanbullu gençler taksim burger king önünde buluşuyorlarsa artık sanal dünyada insanımız uludağ sözlük sosyal paylaşım ağında buluşabilir. ne yazıkki sözlük denilen bu tarz kominiteler çoğunluğa hitap edemeyerek büyük bir fırsatı tepmektedirler. uludağ sözlük yönetimi işte burada daha dikkatli ve emin adımlar atarak siteyi tam bir sosyal ağ olarak değiştirebilirlerse paraya para demezler, biz kullanıcılarda daha rahat şekilde ortamımızı yapabiliriz.

her gün burada binlerce tanım yapılıyor fakat şahsen ben okurken bunları karşıdaki kişinin stylenı (sitilini), imajını ve ve neye benzediğini merak ediyorum. örneğin biri benim vurucu tarzım hakkında yorum yaptığı vakit veya özel mesaj ile bana ulaşmaya çalıştığı vakit karşımdaki kişiyi merak ediyorum. eğer bu platform bahsettiğim gibi sosyal ağ olsaydı hem karşımdakini görebilir hem de beni takip eden kişiler beni daha yakından tanıyabilirdi.

şurda film başlıklarına binlerce tanım yazılıyor. fakat kimse filmin download adresini, videolarını paylaşmıyor. zaman zaman artık insan daralıyor sözlükte. komik videolara, komik resimlere ulaşmak istiyor. olursa eğer sözlük içerisinde hoşuma giden videolara, paylaşımlara karşı +rep vermek istiyorum, beğen tuşunu kullanmak istiyorum. çeşit çeşit gruplar açarak sözlük yazarlarını burada toplamak hoş olmaz mı? örneğin don kulot'u beğenen 1000 kişi aramak hepimizin hakkı değil mi? boy boy fotolarımı ve benim hakkında diğer bilmek istediklerinize ulaşmak sizi memnun etmez mi?

şimdi açık konuşalım. ekşi sözlük varken kimse uludağ sözlük'ün bir numara olacağını sanmasın. işte burada devrim niteliğindeki değişiklikler ile değil türkiye, tüm dünyadaki insanlara açılabiliriz. ne ekşi sözlük kalır, ne başka bir paylaşım ağı.

hatta şöyle bir olay yaşadım; geçen gün arkadaşlar ile bebek'te turlar iken kablosuz internet vasıtasi ile nete bağlandım. güne her zamanki gibi facebook'umu kontrol edip yeni bir profile picture ile başladım. biraz oradaki komik videoları izleyip, feyssss okey'de yeni arkadaşlar ile tanıştım. ardından browsar'ıma uludagsozluk dot com yazıp gerçek yuvama girdim. arkadaşlardan biri meraklı gözler ile bu nedir diye sorunca üyesi olduğum sözlük dedim. ne derse beğenirsiniz? "sözlük nedir, feyssss gibi bir ortam avcısı mı?" cevabını alınca bu işte bir yanlış olduğunu anladım. arkadaş biraz kurcaladıktan sonra sözlüğü hemen tanımını yaptı;

"türk genci bu tarz işler ile uğraşmaz. ortam yoksa türk genci orada çok durmaz."

o an dedim ki eğer uludağ sözlük feysssss gibi bir sosyal paylaşım ağı olsa çok daha işlevsel ve kullanışlı olurdu. asıl işlevi olan sözlük hemen kaldırılmasın fakat önemli bölümü artık sosyal paylaşımların yapıldığı, üyelerinin kendilerini arz-ı endam ettiği bir platform olmalı. zamanla kullanıcılarda alışır, kimse sözlük nedir hatırlamaz. tekrar diyorum, sözlük denilen bu tarz platformların artık zamanı geçmekte ve gençler yeni arayışlar aramaktadır. uludağ sözlük'te artık bir numara olamıyacağını kesin ise değişimin vakti gelmedi mi? kararı üyelere bırakmakta fayda var. feys gibi platformlar varken kimse artık buralara uğramaz.

enjoy herkese.
Ön tanımlı ve amaç yolu önceden belirtilmiş olan bir sözlüğün amacı yolundan sapması, değer kaybetme ve gözlerden düşmesine sebep olabilir. Ben bu güne kadar kendi amacı dışına çıktıktan sonra büyüyebilen birilerini görmedim. Söz konusu burada Ulu sözlükse, iki kez düşünülmelidir.
Şayet yazar yenilik istiyorsa, yönetici arkadaşlara fikirini belirterek, gerekli uygulamalar hayata geçirilir.
(bkz: biri benim vurucu tarzım hakkında yorum yaptı)
bunun için zaten o kadar çok sosyal paylaşım sitesi varken, artık nerdeyse en dandik sitelerde bile profil oluşturulup bir çeşit kaynaştırma mazeretiyle, teşhircilik diz boyu iken gereksiz bir değişim olacaktır bunu uludağ sözlüğe uygulamak.her şeyi birbine benzetmeyi, farklı olanları sıradanlaştırmayı, birbine benzemeyen şeyleri sevmiyoruz ya, sözlükleri düşünceleri paylaşmak ya da ifade etmek dışında sadece birbine rakip siteler olarak ele alıyoruz ya (!) hemen akla, o işin doğasını bozmak, orjinallikten öte fikirlerle kirletmek gelebilir sadece.
(bkz: subhanallah ibretlik bi paylaşım kardeşim)