bugün

Bu konu aklıma açıkçası dün akşam izlediğim bir programdan dolayı geldi.Tabi başta biraz savunan karşı çıkanlarla ilgili biraz bilgi vererek konuma geçmek istiyorum. Programda bilim adamları din adamları (ne alakaysa) oturmuş ufonun olma durumun tatışıyorlar.Ve karşılarında da ufoyu gördüğünü idda eden bir kaç insan(?) biraaz da galiba öğrenci topluluğu .Tahmin edeceğiniz gibi bilim adamları bu ufonun uzaylıların nasıl olupta bazı kişilere göründüğünü neden hala araştırma yapan kuruluşlarca tespit edemediklerini söylerken bir genç Mısır piramitlerindeki bir hiyeroglif yazısını ufonun önceki çağlarda göründüğüne dair bir ispat olarak gösterdi.Neyse ki orada hiyerogliflerden anlayan birisi mısır da ki hiyeroglifteki şekillerde sadece heceleme sistemi kullanıldığını bundan dolayı orada bir kaç hece bir araya getirilerek simge ortaya çıktığını ama bunun kesinlikle ufo ile bir alakasının olmadığını söylüyordu. Yani bilim tarafları sürekli elde veri ispat olmadığına dem vuruyorlardı.

Din adamları ise herşeyi zaten kitapta önceden söylendiğini ispatlama çabası içinde olduğu için hemen aslında bunuda kitapta (kuran'da) yazılı olduğunu söylüyordu.Kuran'da sizden başka canlılarda evrende yaşar dumansız canlılar * falan kuran' geçtiğini söylüyordu.
Ufoyu gördüğünü söyleyen kesim ise her zamanki gibi zart renginde zurt ışıklı bir uçak, helikopter benzeri olmayan bir aletin uçarak gittiğini söylüyor.Hemde bu uzaylıların aleti galiba biraz yavaş olduğu için tam 52 dakikada evet tam 52 dakikada gözden kaybolmuş. * *
işte ipin ucu burada kopuyor.Çünkü ofuyu gördüğünü söyleyen ya da olduğuna inanan kişilerin inanılmaz bir şekilde ufonun varlığını ispatlamaya çalışması.Çok fazala gözen batan bir durumu oluşturuyor çünkü öyle bir savunma şekli içindeler ki sanki ufoların varlığını ispatlamış olsalar dünyalar onların olacak.Aslında olacak evet.Çünkü kendi inançlarını artık herkese kabul etmeye başladıkları için büyük bir huzura ermeye başlayacaklar.
Ntv bilimde yayınlanan bir makalede yapılan bilimsel araştırma için heresten yardım isteniyor.Yapmaları gereken şey ise çok basit.Sadece gönderilen dosyayı bilgisayarda kurmak.Ve böylece yapılacak işler paylaştırılarak araştırma kuruluşlarının üstündeki yük azaltılması.ilginç olan nokta ise en fazla tıklanan link; uzaylılarla iletişime geçmek için yapılan araştırmaya gönüllü bulmada rekor düzeyde katılımcının olması.
Bu sadece ufo için değil din içinde böyle.Zamanında büyük dine inanlar sürekli dinlerini ateşli bir şekilde kendilerinin kabul ettiği gibi başkalrınında kabul etmesi için böyle büyük bir ateşle çoşkuyla ispatlama hevesi içindelerdi.
Şu çağda durum ise biraz daha karmaşık. Çünkü çağımızda dini inanç biraz daha etkisini yitirdiği için insanlar sürekli doğa ötesi bir gücün peşinde. Kendini üstün bir canlının, yaratığın, mahlukatın olduğuna inandırıp onun büyüklüğü ile kendini birazda olsun içinde bulunduğu boşluktan kurtarmaya çalışıyor.
işte çağımızın içinde düştüğü en büyük problem bence budur.Yani anlam sorunu.Beşinci gücü oluşturan boşluğun ta kendisidir bence.insanlar içine düştükleri anlam boşluğundan kurtulmak için kendilerine kurtarıcı arama peşinde oldukları için ufo olsun herkese görünmeyen ne hikmetse sadece üstün bir insan olduğu için kendisine göründüğünü idda eden insanlar.
Tabi bu anlam boşluğu ta ikinci dünya savaşından beri gözle görülür şekilde hissediliyor.Hem bunun illa doğa üstü güç olması gerekmiyor.Büyük faşist diktatör olarak başa geçen Hitler'in yaptığı herşeyi kutsal kabul edenler, zamanınz medyasınca içiboş kofti insanlar ulaşılmaz hale getirilerek tapınılacak yaratıklar haline getirilmesi ve çok büyük haltmış gibi desteklenmesi.
Eğer böyle bir sorun varsa( ki gözle görülür bir biçimde var hemde) psikolojik olarak insanların düştüğü anlam boşluğundan kurtulması için neler yapılmalı.Asıl zor olan mesele bence bu.Çünkü bir hastalığı teşhis etmek kolaydır.Ama tedavi etmek ise bence o kadarda kolay değildir.Ben bunu psikoloji için söylüyorum.
Kısaca insanların içine düştükleri bir anlam boşluğu ve bu anlam boşluğundan kurtulmak için gereken kuratrıcı ihtiyacından dolayı insanların içine düştkleri buhranlı ve bence biraz da saçma durum
Bunları yazarken acaba çok mu uzun . okumak isteyen yazarlar olur mu diye düşünürken sol frame de okuma bilmeyen uludağ sözlük yazarları gördüm ve okuma isteği çoğu kişide olamyacağını gördüm.Ama zaten ne demişler. Okuma büyük bir sanattır. E herkestende sanatçı olmayacağına göre problem yok demektir.