bugün

Toplumda Kürtler'in sosyal sorumluluk ve bir arada yaşama kültürüne yaptıkları olumsuz katkıları dillendirmek düşmanlık olarak algılanması çok garip.
Ne yani? Bir insan yemek yerken karşısında burnunu karıştıran birine "lan sığır, beynine dokunmaya çalışma. Git başka yerde dokunmaya çalış" demesi (ki durumu anlatmak babında tamamen benzetme olup hakaret amaç edilmemiştir) bunu hakaret olarak görmek herhalde empati anlayışsız sorumsuz duygusu yoksulu olmak gerekir.

Evet, coğrafi farklılığın gelir ve eğitim eşitsizliğinin getirdiği olumsuzluklar vardır ama insan da adaptasyon hoşgörü beklenen yerde inadına bilerek ve isteyerek kendisinin topluma uyması gereken yerde toplumu kendine uydurup Mart kedisi gibi hem zikip hem ağlaması olmaz.
Örnek mi?
Kaçak elektrik, üretmek yerine tüketmek, teröre verdikleri destek, cehalet için geri kalmışlık için kıt kanaat sağlanan devlet yatırımı yardımı çalışmaları baltalamak vb.
Bir kelime Türkçe bilmeyen Kürtçe den başka dil konuşamayan insanları gösterip dilimizi konuşamıyorum bilmiyorum diye ortaya çıkıp "dövğled bizi asimle Ediğ" diyen birine kalkıp "ulan sığır, sen önce Türkçe konuşmayı öğren" demek bu insana değil de anca sığırlara hakaret olur.

Karadeniz de Akdeniz de dağ köylerine gidin bakın, Anadolu'nun köylerine gidin bakın.
Doğu da yaşayan insanlardan ne farkı var?
Bir de devlet den aldığı yardımlara avantalara bakın ki doğu da Kürtlerden daha az alıyor.

Nusaybin başta olmak üzere yolları mayın tarlasına çeviren, evleri PKK sığınağı yapan, hendek kazan, barikat kuran binlerce insanın ölmesine evlerin yıkılmasına neden olan terör örgütüne destek veren aile olup olmadığına bakılmaksızın evleri kullanılmaz hale gelen ev sahiplerine devlet ev veriyor.
Bu ailelerden çocukları olaylara karışmış ölmüş tutuklanmış taş atmış gösteri yapmış ailelere devlet ev vermese araştırma yapma Nusaybin başta olmak üzere ev sahibi olan her 100 aileden anca 10 tanesi ev sahibi olur.

Şimdi kalkıp ihanetlerine bile bu hoşgörülü davranışı yapan devlete karşı yine aynı tutumu sergileyecek insanlara kalkıp nankör dense bu hakaret mi olur?