bugün

Tembellik, eğitim sistemi, genel toplum karekteri.
Günün yarısında uyuyan yarısında da televizyon izleyen halktır zira bu büyük bir orandır. Eğer halk okumaya başlarsa düşünmeyede başlar eğer düşünürse aldatıldığını anlar ve haksızlıklara, eğitim sistemine, yönetim sistemine, vs itiraz eder. Ah bi okusa.
siyasi iktidarların gözünü doyuramamamız.
Siyasetin halk için değil karşıt görüşü susturmak için yapılması. Birbirimizle didişmekten başka şeylere sıra gelmiyor senelerdir.
coğrafyası. bulunduğu konum. orta asyada olsak şimdi ne ilerideydik be..
önce türk olmak yerine müslüman olmak. bilime değil hacıya hocaya hurafelere inanmak. kısacası yobaz olmak.
Darbeler ve darbelere bir şekilde ön ayak olmus, desteklemiş olan cehape zihniyeti. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan seküler kesim. Dinini bilmeyen, arastirmayan insanlar. Eksi sozluk yazari Mal ateyizlerin de ulkeye bir katkisi olmadigi gayet zararli olduklari kanaatindeyim.
Yaşanan olayların çabuk unutulması. Hem çalıyor hem ülkeyi geliştiriyor gibi saçma düşüncelerle oy vermek. Zaten o adamın işi hizmet etmek o edemezse başkasına oy ver en kritik olayda bu basa getireceğimiz adamları biraz da tarafsız olarak yargılayıp oy vermemiz lazım.
Normaldir. Osmanlı yıkılalı kaç yıl oldu alt tarafı? Bir insan ömrü geçti sadece.
milliyetçilik taslayan kesimlerde sürekli söylediğimizin aksine türk milleti olarak hiç bir asaletimizin olmayışı sadece keyfine düşkün bir millet olmamız,
müslümanlık taslayan kesimlerde müslüman olduğumuzu iddia etmemize rağmen hep sahtekarlıklara düşkün olmamız,
sol ya da aydın geçinen kesimlerimizde ise avrupa ve medeniyet kavramlarından sadece avrupai giyim kuşam ve keyfi yaşam olarak algılamamızdan
mütevellit türkiyedeki her olumsuzluğu ve geri kalmışlığı bu 3 duruma bağlamak mümkün.
Kadınların eğitim alanlarında ve toplum içi statülerde yapılanmamaları. Kadın, çocuklarının eğitiminde birincil role sahiptir. Kadının cahil bırakıldığı toplumdan hayır gelmez. Kadının insan bireyi olamadığı toplumdan hayır gelmez. Hödükler, zırtolar, mallar yetişir hep.
islam ve aşırı din düşkünlüğü.
islam ve aşırı din düşkünlüğü.
Avrupa'daki gibi Aydınlanma dönemi yaşamadık biz. Bu gidişle pek yaşayacak gibi durmuyoruz.
Eğitim kalitesinin aşırı düşüklüğüdür. Zeki çocuğu aptallaştıran bir sistem varken ülkeye yararlı,üretken, çalışkan beyinler çıkmıyor memlekette.
Ne çıkıyor?
Din adamı.
Yani?
imam hatipler kapatılsın.
bu kız şort giymiş vurduruyor.
her gelen siyasi aklın, memleketi kendinin bellemesi.
islam benim için hepsini kapsar.
Sosyal ağlarda vatan kurtaran, karşı cins peşinde tüm vaktini geçiren, ebeveynlerin çocuklarını ezberci yapının kollarına bırakarak takip etmemesi, gelişimi için hiçbir faaliyet göstermemesi, bilimin ülke bazında hala tam olarak ne oldugunun bilinmemesi gibi..
birbirinize bok atmayı bırakın hala türkiye'nin gelişememesinin sebebini insanların bireysel eylemlerine yüklemeye çalışanlar var.
türkiye iki sektörle ilerlemez her konuda olman lazım, hollanda güzel bir örnektir araştırın, öğrenin. türkiye'de sadece tekstil ve inşaat var.
insanlara kırsalda bir şans vermemişler devlet politakası sıfır herkesi doldurmuşlar birkaç şehre ondan sonra türkiye neden ilerlemiyor? ilerlemez tabi. bir süre sonra yozlaşma başlar eğitim, sağlık hepsi çöker. kurumlar sapıtır, yıkılır gidersin. boktan hükümetin yanı sıra terör ve kürtler zaten ayrı bir bela.
lanet olası federaller.

avrupanın ve amerikanın güçleri ve yahudilerin arzuları.
dinci tutumdur. (dikkat edin dindar demiyorum, dinci diyorum.) türkiyenin gerilemesinin en başlıca sebebi budur. dinci tutum ve siyasal islam.
1960 ve öncesi neslin hala ölmemiş olması.
Nüfus mübadelesi.
layık olanları tarafından değil, yalayanlar tarafından yönetilmesindendir. Eğitimsizlikten, cehalletten ve bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasıncılıktandır.