bugün

(bkz: sözlükle forum arasındaki farklar)
(bkz: emeğe saygı)
(bkz: artı rep) * *
şampiyon, mercan ve golden horn gibi işletmeler kokoreç mantığına uzak olduğundan, bunlar gibi işletmelerin içinden çıkartılması gereken liste. öncelikle kokoreç en iyi seyyar arabalarda yapılır ve yenir. zaten bunun doğasında var ayakta canhıraş bir vaziyette yemek. ilk satırda adından bahsettiğim işletmeler kokoreci bit kadar parçalara ayırıp içine bol bol yağ ve domates basıp daha sonra ızgarada ısıtma usulü ile satmaktadırlar. o zaman nerde kaldı bunun kömür tadı, nerde kaldı ekmeği sırıktaki kokorece bastırma eylemi. ayrıca kokorece domates girdiği zaman, kokoreç inceden sulanır. bu nedenle şahsi görüş içerse de 'kokoreç domatessiz yenir'. son olarak; eğer gerçekten kokoreç yemek isteniyorsa birinci sırada eminönü'ndeki kral kokoreç tercih edilmeli. büyük postane sokağındadır efendim.
kokoreç müdavimi olmamakla birlikte ekleyeceklerim olan liste:
öncelikle şampiyon'un günü gününe, şubesi şubesine uymuyor ama ortalama bir standartı var. yine de kadıköy'deki mercan daha tutarlı. kadıköy'de canı çeken mercan'ı tercih etsin. lale'yi ilk defa duyuyorum, deneme listesine aldım.
kokoreç deyince benim aklıma bostancı gelir. en meşhur yer çınaraltı'dır. tek eksi yönü çalışanlarının genelde kazma olması. taksim'de ise aklımda gordon ve bambi kalmış. fena değildi bunların kokoreci. yediğim en iyi kokoreç ise seyyar bir kokoreçciye aitti.
kıbrıs şehitleri caddesinde türkiye'nin en iyi 10 kokoreççisinden birisi olduğunu iddia eden yere gitmeyin. ben sevmedim orasını..

ankara'da sakarya'da sokakta kokoreç satan çocuklar fena değil. nil barın tam karşısındaki kokoreçci güzel yapıyor. belki de ben çok içiyorum öyle geliyor..:)

istanbul'da şampiyon falan hikaye. hepsi fabrikasyon. yine şampiyon'a gidilecekse balık pazarında olan tercih edilmeli. en azından orasının bir ruhu var. ama bence yine balık pazarındaki mercan kokoreç şampiyon'dan daha iyi. hem de yanında biranızı içebiliyorsunuz.

lale'de kokoreç yemedim ama her saatte önünde kuyruk olan bu mekan kalitelidir. damar falan her saatte bulunmaz, herkese verilmez...iş bilmeyene işkembeyi dayarlar...ama o da güzeldir yane..
şampiyonun 4.olduğu listede bostancı kokoreççilerinin hepsi birinciliği paylaşır. tabi çengelköy de parkın karşısındaki kokoreççiyide unutmamak lazım.
kadıköy çarşıda sargın gayet iyidir. mercanla yarışır .
üsküdar şehirlerarası otobüs gişelerinin sokağındaki güneş kokoreç ve tiyatronun yanındaki salacak kokoreç mehmet usta da iyidir.
1. Lale işkembecisi - istanbul
2. Kıtır Piliç - Ankara
3. Kartal Kokoreç Sofrası - izmir
4. Şampiyon - istanbul
5. Erenler - istanbul
6. Profesör - Ankara
7. Akçeşme Kokoreç - Denizli
8. Kokoreççi Hilmi - Antalya
9. Yenidoğan Lokantası - izmir
10. Mercan - istanbul

kaynak:http://arama.hurriyet.com.../arsivnews.aspx?id=256187

Lale Iskembecisi denenmistir istanbulda olan kokorecseverlere kesinlikle tavsiye edilir. porsiyonla kokorec sunan nadir yerlerdendir. 2 defa sudan 1 defa sutten gecirilen kokoreclerin tadi inanilmazdir. sut kuzu kokorec diye buna denir. fiyat 10tl dir.

sampiyon ise ince dilimlemesi ile unludur(ki ben sevmem). bu sebeple agziniza bok tadi eger iyi temizlenmemis ise bile gelmez iyi bir satis taktigidir.

izmirde ise kartal kokorec sofrasina gitmemis olmakla beraber izmirde bir cok yer iyidir. ksk carsi da midye tursu suyu ve kokorec ziyafeti cekmek olmeden once yapilmasi gerekenler arasindadir.

not:listedeki diger kokorecler hakkinda kokorecseverlerden cevap bekliyorum.