bugün

bu bilgileri 2013 yılında yayınlanan bir istatistik raporundan derledim. araştırmada daha birçok ilgi çekici bilgi de mevcut. sizlerin de okuması gerektiğini düşündüm.

* türkiye’de yaşayan her 10 kişiden sadece biri genelde insanlara güvenebileceğini düşünüyor.

* dinin esas anlamının, insanlara iyilik etmekten daha ziyade kurallara uymak olduğunu düşünenlerin oranı %64.

* türkiye’nin sağ sol skalasındaki yeri 6,4 puanla, 47 avrupa konsey'i ülkesinin en sağında yer alıyor. yani avrupa'nın en sağcısı biziz.

* cinsiyet eşitliği skalasında, türkiye 60 ülke arasında 48. sırada.

* türkiye’de “kadın kocasına her zaman için itaat etmeli” diyen kadınların oranı %59. bu oran bazı bölgelerde %71’e kadar çıkıyor.

* aynı araştırma 1990’dan 2013’e türkiye’nin muhafazakarlık oranını 3 puan artırıp %63 olarak belirliyor.

* türkiye vatandaşlarının %71’i ülkesinin bilimsel ve teknolojik başarılarından gurur duyuyor ama bu başarıların ne olduğunu pek bilmiyor.

* türkiye’de hükümetin büyük çıkar lobileri tarafından yönlendirildiğini düşünenlerin oranı %49.

* bu oran Norveç’te %5, ABD’de %64.

* türkiye’de yurttaşların geneli hükümetin yolsuzluk ile mücadelede başarılı olduğunu düşünüyor. (Raporun 2013 tarihli olduğunu -yani 17 Aralık öncesinde yayınlandığını- unutmayalım.)

* türkiye’deki en yozlaşmış kurumun hangisi olduğu sorusuna verilen yanıt; siyasi partiler.

* yozlaşmışlık indeksinde siyasi partilerin Türk insanından aldığı not 10 üzerinden 8.

gördüğünüz gibi durum bu. araştırma 2013 yılında yapılmış. bugün tekrarlansa; emin olabilirsiniz ki durumumuz bundan daha kötü ve iç karartıcı çıkacaktır.

bu başlığı siyasi bir amaç uğruna açmadım. bu vatan hepimizin. lütfen bunun bilincine varalım ve halimizin ne kadar da vahim olduğunu görelim. size garanti edebilirim ki bu referandumdan evet çıkarsa durumumuz gittikçe kötüleşecek. o yüzden hayır