bugün

bir araştırma yaptım. yakında rakka'daki türk'lerle de konuşma fırsatı bulacağım. şimdilik nasıl gidildiğini ve neler yapıldığını öğrendim.
peşin not: anlatacaklarım kesinlikle suç teşkil etmemekte. yazıyı sonuna kadar okumadan gammazlamayınız.

öncelikle gönüllü olarak gitmek isteyenleri il il buluyorlar. her bölgede bir toplama merkezi var. marmara için bu merkez gebze imiş. gebze'de yeterli sayı oluşunca birlik gaziantep'e götürülüyor. gaziantep'te diğer merkezden gelecekler bekleniyor. ardından hep birlikte yola çıkılıyor. ikili konvoylar şeklinde yol alınıp, rakka'ya varılıyor. rakka'da birkaç gece serbestçe konaklamana izin veriliyor. ardından mülakata giriyorsun. şerri hukukla ilgili bir takım sorular soruluyor. dinin gerekliliğiyle ilgili bir takım sorular soruluyor. benim bildiklerim arasından örnekler vereyim; mesela teheccüd nedir? tehiyyet-ül-mescid nedir? evvabin namazı nasıl kılınır?
soruların sorulma amacı, gerçek bir müslüman mısınız? eğer olumlu cevaplar verirseniz seleflik hakkında bildikleriniz sorulur. ardından seleflik öğretilir. halefe itaat öğretilir. geliş amacınız sorulur.
rakka'da bulunma sebebiniz müslümanlığı özgürce yaşamak ise, sizi rakka'da bırakırlar. aile kurmanıza yardımcı olurlar, iş bulurlar.
eğer cihat yapmak istiyorsanız askeri eğitime götürüleceksiniz. daha eğitim sırasında elinize 1200 dolar verilecek. bu para, sizin her ay elinizde olacak, yani maaşınızdır.
eğitimden sonra eğer ısrarcı olursanız kobane'ye gitme şansınız var. orada çatışabilirsiniz.

rakka'da hayat nasıldır?
ingilizce ve almanca alt yazılı hali burada: http://www.youtube.com/watch?v=AUjHb4C7b94 biz ışid'e ne kadar terörist desek de onlar gerçek bir devlet. yani kendilerini öyle görüyorlar. bunu kabullenin. adamlar petrolü işletmeye başladılar, daha ne olabilir ciddi? neyse.

marmara bölgesinde toplama görevi kimdedir?
baştaki iki sorumlu bilinmiyor. üçüncü sorumlu ise, ebu hanzala lakaplı bir türk. telaş yapmayın, ebu hanzala'yı polis de biliyor. bu entry ihbar niteliği taşımaz.

rakka'ya gittiniz. asker ya da vatandaş olarak yaşamaya başladınız. sonra pişman olup dönmek istediniz. öncelikle sizin türkiye'ye gitmenize bir şekilde izin verirler. o da toplama merkezlerinde çalışacaksanız. bir şekilde kaçtınız ışid'in elinden. türkiye'ye geldiniz. sınırdan içeri girdiğiniz anda tutuklanıp nöbetçi mahkemeye çıkarılırsınız. zira ışid, bir yıldır türkiye'nin terör örgütü listesindedir.

rakka'da internet, telefon vs. her şey var. ama her şey gözetim altında. caddelerde sokaklarda onlarca silahlı askerler var. bunlar orada huzuru sağlamak için görevliler.

bakın, her ne kadar bize garip gelse de türkiye'den ışid'e akın akın insan katılıyor. ekşi sözlük'te onlarca ışid sempatizanı yazarla tanıştım. bunlar benim anlattığım insanlarla tanışmak için can atan tipler. onlara tabii ki bildiklerimden bahsetmedim. bahsetsem hemen giderler çünkü. duyarlı olun, bana ne demeyin. çevrenizde varsa ışid sempatizanı arkadaşınız/akrabanız, onlara bunun yanlış olduğunu anlatmaya çalışın. onlar sizin hemşerileriniz.
"Bak şimdi böyle dümdüz git git git, ilk soldan dön sonra git git git ilk solu geç, göbeği soluna al ve sağa dön. Orada bakkal osman amca var ona sor o sana gösterir" diye cevaplanası soru.
Vatana hayirli bir bilgidir.
araplaştım demek yeterlidir.
gerek yok yakında onlarda burada kalırlar. hiç yormayın kendinizi.