bugün

onlara göre bu ülkede kürt sorunu yoktu. çünkü kürtlerle biz çok iyi anlaşmaktayızdır. Adam ankara'ya 150 sene önce gelmiş, kürtçenin k'sini bilmeyen adamla birarada yaşıyoruz diye "kürtlerle problemimiz yok" diyor ulan o adamın kürtlükle alakası kalmamış ki zaten, senden daha türkçü. Sen memleketine gittiğinde onlara kürtler diyerek asıl ayrımcılığı yapıyorsun aslında.

sonra diyor ki, bu ülkede kürtlerin problemi yok orobüste, kütüphanede, kampüste istedikleri gibi kürtçe konuşabiliyorlar diyor mal. Lan salak, 20 sene önce bırak kürtçeyi nüfus cüzdanında "diyarbakır" yazıyor diye adam 3 gün alıkonup dayak yemekten erkekliğini kaybediyordu. Bir kere devlet "kürt" varlığını kabul etmiyordu ki, dağ türkü diyorlardı adamlara. he hala kabul görmüş değiller. Eğri oturalım, muhafazakarlığın kalesi çankırı doğumlu, dayısı 3 dönemdir mhp'den vekil adayı olan biri olarak yazıyorum, eğer pkk olmasaydı bu adamlar bugün birçok haklarını elde edebilirler miydi?

Sonra adam diyor ki, bu ülkede trt şeş olmamalıymış, büyük yanlışmış. ulan salak, bu ülke 20 sene önce kursaydı trt şeş'i devlet eliyle yapardık kendi propagandaızı. asimilasyon mu etmek istiyorsun, istiklal marşı'nı kürtçe dinletirdin öyle kazanırdın bu adamları. şimdi hepsinde uydu var zaten, niye izleyeyim diyor trt şeş'i.

çin'deki uygur'lar için yas tut, bulgaristan'daki türk soydaşlarına yapılan zulme mezalime kayıtsız kalma, filistinde taş atan çocuklara asker haksız yere kurşun sıkıyor de ama aynı bilinçli müslümanlığı, aynı empatiyi kendi ülkende yapma. "bunların durumu farklı" de..

pkk benim dayım, amcam, abim diyen adamı eleştirirken, sonra o adamın köyünün yakılıp yıkılmasını "ordu yapmaz" diyerek kabul etmiyor. ulan oranın sakini diyor pkk benim amcam dayım diye, adam kendi öz akrabasını niye yaksın? niye asit kuyusuna atsın? maddeler çoğaltılabilir ama neyi değiştirecek empati yapmadıktan sonra....
Türkiye de kürt sorunu vardir. kürt diye bi şey yoktur kart kurt seslerinden türemiştir diyen bi kenan evren varken bu sorun vardir olmadiğini iddia etmek saatin üzerini kapatıp zamanı durdurduğumuzu sanmaktir.
valla ortada bir sorun olduğu kesin tabi.

ama devletlerin evvela menfaatleri vardır. bir kürdistan devleti kurulacaksa kimse kimseye canımla cicimle toprak vermez. çünkü bu topraklar böyle kazanılmadı.

onun dışında geri kalan her şey detay. bir şekilde tartışılır, konuşulur, mutabakata varılır.

ama bizde ben burayı aldım diye gelecek adama verecek toprak yok.

pkk onların dayısı, amcası, abisi ve belki babasıysa; bu şehitler de benim abim, amcam, dayım, babam.

onların canı can da benimkilerin değil mi?
bu ülkede kürt sorunundan öte milyonlarca sorunlu kürt olduğunun farkında olan kişidir. kürde göre angut olması normal. kürde göre zaten her şeyin farklı bir anlamı var.
(bkz: #10385507)
türk milliyetçisidir.angut değil ne mutlu türküm diyene diyen sıradan
bir vatandaşdır.sorununda kürt sorunu değil pkk sorunu olduğunu düşünür.