bugün

olup olmadığı bile muamma olan anlayış.şimdi efendim türkiye'de bayanlar neye göre oy veriyor diye bir soru var ortada.cevabı ise çok basit.sadece bir cümle.baş açıp,baş kapama.sözü uzatmadan hemen bayanların siyaset anlayışını şemada inceleyelim.
akp,mhp,sp=baş kapama.
chp,dsp=baş açma.
şemada görüldüğü üzere türkiye'de bayanlar siyasetin ne olduğunu bilmezler.chp'ye oy veren birine devletçilik nedir derseniz tip tip size bakar.aynı şekilde akpli bir pıtırcığımıza liberal misin diye sorarsanız ''bilmiyorum tayyip erdoğan çok dürüst adam ailecek seviyoruz'' cevabını alabilirsiniz.düşünerek,pragmatik hareket eden bayan sayısı ise çok azdır.şimdi cuma vakti niye böyle saçma bir tespit yaptın derseniz bende bilmiyorum.ayrıca düşünen sözlük hatunlarına selam eder,saygılarımı sunarım.
türkiye'de erkeklerin siyaset anlayışından çok farklı olmayandır. bakmayın siz sözlüklerdeki siyasetten anlayan erkeklerin varlığına, çoğunlukla babadan oğula geçen bir siyaset anlayışımız var. futbol takımı tutar gibi siyasi parti tutuyoruz genellikle.
55 yas ve uzeri cogu için:
(bkz: calıyor ama hizmet de ediyor)
kendini geliştiren ve gerçekten özgün düşünceleri olan bayanları tenzih ederek derim ki türkiye de bayanların ne düşüneceklerine erkekler karar verirler. mesela bir başörtüsü meselesi olur ve kadınlara ya açıksınız yada kapalı derler. açılmazsan yobaz olursun cemiyetten dışlanırsın yarın bir gün bunlar herşeyine karışacaklar denir diğerine de denirki eğer kapanmazsan o kafirler gibi yanarsın yarın bir gün seni bunlar taksim de çıplak dolaştırırlar. yurdum kadını da aile baskısı erkek baskısı falan gibi nedenlerden dolayı kendi yaşamını yönlendirecek özgüveni olmadığı için kabul eder. başkalarının emirlerini siyasi düşünce olarak benimseyen yurdum kadını da ne yapsın tabiki siyasetten laf açıldığında ortamı sıkıcı bulur. yada der ki evet ya aynen öyle bence laiklik olmadan olmaz yada laiklik kötü birşeydir çünkü humeyni laik değildir.
ne yazık ki ülkemizde bayanlar kendilerine olan özgüvenleri ile ucundan kıyısından siyasetle uğraşmaya çalışırlar. bu alanda eksik olduklarını bildikleri ama inkar ettikleri için siyaset dışında konular konuşmaya bayıldıklarını sanırlar. halbuki kadınlar isterlerse erkeklere kök söktürürler çünkü erkeklere göre daha inatçıdırlar. inandıkları değerleri inatla savunabilme kapasiteleri erkeklerden biraz fazladır.
lakin ekonomik kaba kuvvet ve boş yere özgüven siyaset sahnesinde saygı gören yegane şeyler oldukları için ay evet ya ben de şucuyumdan öteye geçememektedir bayanların siyaset hakkında fikirlerini beyan etme çabaları.
(bkz: ben bilmem beyim bilir)
kurtuluş savaşı'nda kadın-erkek, çoluk-çocuk, yaşlı-genç ayrımı yapmadan omuz omuza verip bu ülke için savaşanları çoktan unutmuş bünyelerin, kendini bilmezlerin savunduğu görüş. zora düşüldüğünde hepimiz biriz, deyip; düze çıkıldığı anda ataerkil toplumdan gelişinin verdiği saçma gururla erkekliğini, bunun beraberinde görüşlerini gereğinden fazla önemseyip kadınlarını göz ardı edebilenlerin görüşü.
silkinip kendilerine gelmelerini önemle rica ederim.!
öncelikle belirtelim ki türkiyede "bir kısım" kadının siyaset anlayışını kocaları, babaları belirler lafı doğrudur. ama genelleme yapamayız efendim.
bir de kadınların erkeklerin burnundan girip ağzından çıkmak suretiyle gündelik yaşamlarında her istediklerini öyle de böyle de yaptırdıklarını düşünürsek eğer siyasetin en alasını yapmaktadırlar da üstüne siz erkekleri uykuya yatırmaktadırlar efendim (buna tüm kadınları genelleyebilirsiniz, kapanıp da oy kullananını, babam bilircisini, kocam bilir diyeni, ay ben özgürüm diyeni genel olarak hepsini). suya götürür susuz getirir misali, yabana atma, kadın deyip geçme, hiç küçümseme acı çekersin mirim!
bu arada siz erkekler dünyayı kendiniz yönetiyor sanıyorsunuz di mi? maşadır o maşa!!!
fazla duygusal olmaları sebebiyle çoğunun yanlış bir siyasi anlayışı vardır. çünkü siyasette ve devlet yönetiminde duygusallık ön planda olamaz.hiç olmasın da demiyorum ama aşırıya kaçılmamalıdır. tansu çiller örneğide bunu gösteriyor zaten.ama tabii değişebilir.