bugün

yaşamakta olduğumuz olaylara verilebilecek en doğru addır.

bildiğiniz gibi ülkemizde eylemlerini sürdürmekte olan pkk(kürdistan işçi partisi [kürtçe: partiya karkerên kurdistan]) adlı bir oluşum, bir silahlı terör örgütü bulunmaktadır. isminden de belli olabileceği gibi pkk ezildiğini, haklarının yenildiğini öne sürdüğü kürt halkının adına mücadele ettiğini iddia etmektedir. fakat gelin görün ki olayda o kadar acayip noktalar var ve bunlar türk milletinin (türk milleti = türkler + kürtler + diğerleri) olayı tam olarak kavramasını engelliyor.

pkk ismen siyasi bir parti olmasına rağmen, olmayan bir oluşumun(ki bu kürdistan'dır) partisi olduğu için ve silah zoruyla bir şeyleri kabul ettirmeye çalıştığı için terör örgütüdür. fakat pkk ayrıca türkiye üzerinden işleyen uyuşturucu trafiğinin kontrolünü yapmakta, ayrıca çek-senet tahsilatı, kara para aklama, simsarlık, değnekçilik gibi küçük mafya işleriyle de uğraşmaktadır. örgüt bünyesindeki çocuklara da ışıklarda mendil sattırmak ve araba camı yıkatmak, eylemlerde ön safa geçirip taş attırmak ve kapkaç, yankesicilik gibi ufak işlerde yer verilir. sahibi kürt olan işyerlerinden "vergi", türk olan işyerlerinden de "haraç" adı altında paralar toplamaktadır. ayrıca bildiğiniz gibi türkiye'de korsan sektörü de pkk'nın elindedir. yani pkk burnumuzun dibine kadar girmiş durumda. pkk daha bilmediğim ya da aklıma gelmeyen birçok koldan para kazanmaktadır.

ayrıca stratejik ortağımız, bop'u yoluna başımızı koyduğumuz biricik müttefikimiz abd bize yasal yollardan ciddi miktarlarda silah satarken, yasal olmayan şekillerde pkk'ya da silah temin etmektedir. bu yaptığının tam manası da şudur: "türkiye'den faydalanıyorum, atıyorum önlerine bi stand-by anlaşması susuyolar. sonra bunlara bi uğraş gerek. satıyorum iki tarafa da silahı. kırsınlar birbirini." yalansa yalan de

bir türk olarak ömrümü terörün aktif olarak yaşandığı bölgelerden uzak geçirdim. şahsen birçok türk'ün de ,eğer askerliği düşmediyse, -turistik amaç dışında- bu bölgeye uğrayacağını da pek sanmıyorum. yani ömrü boyunca terörü yanı başında hissetmeyen taraf türk tarafıdır. kim ne derse desin bu gerçektir. köyleri boşaltılan, yuvaları yıkılan, sivil kayıplarda bulunan kürt tarafıdır. bunun suçlusu ne türk halkı ne de kürt halkıdır. bunun suçlusu pkk, bu suçun en büyük sorumlusu da gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içindeki basiretsiz yöneticilerdir.
doğru bir tespit olabilir.
geçen gün minibüste bir gaziantepli adamla konuşmaya başladık. şöyle bir anısını paylaştı. " ben daha çok küçükken pkklılar bizim evimizi tarardı ama kimseye de zarar vermezdi. sonra da kameralar gelirdi, bizi pkklı gibi gösterirdi." diye.
buradan da anlaşılabilir.
sayduyulu insanların görebileceği gerçektir.
1980 yılında ülkeyi bu duruma sokan kişilerin durumudur.
(bkz: sözlükte türk kürt sorunu yaşanacağını hissetmek)
ne yazık ki çoğusu tarafından hala görülemeyen gerçektir.
sözlükteki bazı yazarların anlayamadığı sorundur.
iyi kürt kötü kürt demektir. bizim kürtler ile sorunumuz yok, pkk ile sorunumuz var anlamına gelir. sorunu küçültme çabasıdır. pkk silah bıraksa her şey bitecek, çözülecek sanmaktır ayrıca.
doğru tespittir. ne yazık ki bu ayrımın farkında olmayan kişi sayısı oldukça fazladır. dolayısıyla fikrimce bunu anlamayan kişilerde sorun teşkil etmektedir.