bugün

kendisi sürekli olarak "burası özgür bir ülke" diye yırtınmasına rağmen,

türbanlılara verilen özgürlüğün yarattığı kuyruk acısını hala üzerinden atamamış sözde özgürlük yanlısıdır.

arkadaş cidden iki yüzlülüğün de bir sınırı olur.

"biz özgürlük istiyoruz" diye yırtınırken kendilerinden başkasının özgür olmasına tahammül edemeyen insanlar bunlar.

kaldı ki türbanlılara sağlanan özgürlüğün önüne geçemedikleri için,

şimdilerde "iğrenç" laf sokmalarla, "adice" ithamlarla bu insanlara saldırıyorlar.

sadece inançlarını özgürce yaşamaktan başka hiçbir amaçları olmayan insanlara nefretlerini kusuyorlar.

kendilerinin olmayan özgürlüklere düşmanca karşı çıkıyorlar.

halbuki gerçekte özgürlük denilen şey işte budur.

zamanında sırf başı kapalı diye okullara alınmayan kızlar,

inançlarını yaşama özgürlükleri yüzünden derslerinden, okullarından atılan kızları görmek istiyorlar.

kimseye en ufak bir zararı bile olmayan,

ilim irfan öğrenmek için okullarına giden insanlardan korkuyorlar.

bence esas korkmaları gereken,

kendi örümceklenmiş kafalarından başka bir şey değil.

zira o kızlarımız şimdi üniversitelerde okuyor, kamuda çalışıyorlar.

ve gördüğünüz gibi kimseye de en ufak bir zararları olmuyor.
mini eteğe, dekolteye özgürlüğü kabullen biz türbana özgürlüğü kabul ederiz zaten panpa.
(bkz: türbana özgürlük)
Özgür olamayan türbanlara özgürlük hakkı verilmelidir bende katılıyorum.
bu türban tartışması çok anlamsızdır. ne olcak türban takıp gitse liseye, üniversiteye amk.
Yarın öbür gün başın açık diye seni hor görecekler. Kendilerine namus timsali gibi muamele yapılırken senin başın açık diye savunulmayacaksın.

Türbana özgürlük derken 2 kere düşünmek gerek.
özgürlük bir irade gerektirir, ayrıca bir eylemi özgürlük olarak tanımlamak için eylem tutumlu da olmalı.
ben hücreye girmek istiyorum demek özgürlük olsa da hücreye girmek özgürlük değildir.

özgürlük rahatlatıcı, gevşetici, özgür bırakıcı olmalıdır. yoksa türban özgürlük simgesi değil dini bir kuraldır.

yani irade ile alınmış bir karar değildir.

saygı duymak ayrı bir şey ama özgürlük asla böyle bir şey değildir. birinin hiçbir zorlama altında kalmadan karar vermesi fikir olarak özgürlüktür. ancak kendini kısıtlayıcı karar vermesi eylem olarak özgürlükçü değildir.

dolayısıyla türban bir özgürlük olamaz.

zorundayız dersin takarsın o ayrı.