bugün

biraz genelleme ve evrensel bir iddia attığımı fatkındayım, ancak mantıklı değil mi? mesela psikolojilerimiz durmaksızın rasyonel mi çalışıyor? ya da herbirimizin psikolojisi birbirine denk mi?

evet bazı ağır ruhsal problemler var, ancak bunlar psikolojide olmazsa olmaz, çünkü insan psikolojisi duygularla, içgüdülerle yönetilen bir oluşum. psikolojilerimiz zaman zaman rasyonelliğin pik seviyesini yaşarken, zaman zaman restore edilmeye de ihtiyaç duyuyor. mesela depresyondan örnek verelim. depresyon da halk arasında bir psikolojik rahatsızlık olarak kabul ediliyor. birçok insan kötü bir şey yaşadığında depresyona giriyor. o zaman bu insanların herbirinin psikolojileri bozulmuş mu oluyor? sanmıyorum, çünkü ruh sağlığı çok iyi olarak görünen insanlar bile yaşıyorlar bu problemi. o zaman bu insanlara senin psikolojin bozuk fhaq yeaa demek ne kadar mantıklı? yoksa restore evresine geçmiş, toparlayabilmek için zamana mı ihtiyaç duyuyor?

bazen geçici olarak da bu tip rahatsızlıklar geçirebiliyoruz, çünkü tekrar tekrar diyorum ki, biz yapay zekâ'dan güç almıyoruz, psikoloji den güç alıyoruz. çok ağır ruhsal problemler evet onlar bozukluk olarak sayılabilir, ama kesinlikle doğal olduğunu düşünüyorum. çünkü psikolojimiz ve bilinçaltımız göründüğünden daha zayıf olabiliyor ne yazık ki.

neyse fazla çene çalmayayım gece gece. eğer bu konu hakkında farklı görüşler, ve teoriler atmak isterseniz, bu başlığı takip ediyor olacağım.
artık psikolojisi bozulmamış insan kalmamasıdır.
‘sonuçta hepimiz, hayatta kalanların çocukları değil miydik? savaşlar, depremler, kuraklıklar, katliamlar, salgınlar, işgaller, kavgalar ve felaketlerden sağ çıkanların çocukları… dolandırıcıların, hırsızların katillerin, yalancıların, muhbirlerin, hainlerin,batan bir gemiden ilk kaçanların ve de başkalarının ellerindeki can simitlerini söküp alanların çocukları… sağ kalmayı bilmiş olanların… sağ kalmak için her şeyi, ama her şeyi göze almış olanların… bugün hayatta kaldıysak eğer, soyağacımızdan birileri “ya o ya ben!” dediği için değil miydi? ‘

hakan günday’a katılıyor ve bunun sağlıklı psikolojiyle mümkün olamayacağını düşünüyorum. hayattaysak psikolojimiz bozuktur. çok da şey yapmamak lazım.

çok mu sığ baktım ecaba? bir de bozuk olmayan psikoloji nedir ki? ben bunun tanımını bilmiyorum. ben ne anlarım psikolojiden yaaa amaan.