bugün

geleceğini eften püften bir yarışma programından para kazanma hayali üzerine kurgulamış boş gezerler ile, bunların kalfaları, çırakları, eş dost ve akrabalarından oluşan gereksiz varlıklardır.

bu paragözler adam gibi çalışarak para kazanmayı, bu yolla kendilerine bir gelecek inşa etmeyi asla düşünmezler. nerede bir yarışma görseler duysalar hemen yazılırlar. mümkün olursa araya adam koyarlar. talihleri yaver giderse yarışmaya katılıp, sunucunun karşısında binbir türlü şaklabanlık yaparak üç beş milyar para kazanmaktır hedefleri.

ulan dallamalar! ulan yüzsüzler! üç kuruş para için milyonlarca izleyicinin karşısında öyle ezilip büzülmeye, rezil rüsva olmaya değer mi lan?

o yarışma senin, bu lotarya benim dolaşıp duracağınıza adam gibi çalşsanıza. televizyonda birkaçınızı gördüm; taşı sıksanız suyunu çıkarırsınız. yakışıyor mu lan öyle "remzi bey bana para ver", "ahmet suphi bey lütfen biraz yardımcı olun" gibi yılışıklıklar. boyunuzdan posunuzdan utanın lan!

hele bir de zarif hanımefendiler var ki sorma gitsin. gören york düşesi sanır. güzel, alımlı, şık... ama o üç beş milyar için neredeyse sunucuya verecek! şirin görünmek için durmadan "ki ki ki". para için her şeyi yaparım diyorsan yarışmaya marışmaya ne hacet? hiçbir şey bilmiyorsan işlek bir kaldırımda takıl, o yarışmadan kazanacağın parayı bir haftada kazanmazsan gel farkını ben vereyim.

böyle, çalışmadan, üretmeden avanta ile, sadaka ile yaşamayı tercih eden insanlar önce gururlarını, sonra haysiyetlerini ve en sonunda da umutlarını kaybetmeye mahkumdurlar.
boşuna hayal peşinde koşan koyun sürüsüdür.
her yirtik dondan cikmayi görev edinmis kesimdir.