bugün

Öncelikle en az 15-20 yılını tribünlerde geçirmiş biri olarak size gözlemlerimi sunmak isterim değerli ahali.

ilk türümüz - Fanatikler

görsel

Bu arkadaşlar tribün nerde onlar ordadır , amatör sporlar , masa tenisi , kriket , tenis maçında bile atmosfer yaratma hevesiyle yanar tutuşurlar . bu türümüz ülkemiz tribünlerinin olmazsa olmazı biraz da güzelliğidir bana kalırsa. yüzde 90 kale arkasında görülür.
Herbiri aniden LAYLALALAY diye gaza gelebilir , cep telefonları havada uçuşabilir kaçan bir pozisyon sonrası. bunlar olağan şeylerdir şaşırmayınız. en çok - ankaragücü ,trabzonspor , konyaspor , bursaspor , eskişehirspor ve izmir takımlarında görülür (saçma sapan tartışmalar yüzünden 3 büyükleri yazmak istemiyorum)

ikinci türümüz -Çekirdekçiler

Aslında bu türümüzde aşağı yukarı her tribünde görülür , lakin amatör bir yeni fanatiğimiz bu türü küçük görmek gibi bir gaflete düşebilir anca içlerinden yıllar yıllar evvel tribüncülüğün allahını yapmış dayılarmız çıkabilir ya da gönül verdiği takımın altyapılarında harcandığını düşünüp iç çeken dayılarımız olabilir saygı gösteriniz. en kuvvet skilleri -''PU ALLAH CEZANI VERSiN ŞEREFSiZ'' dir
en çok gençlerbirliği , başakşehir tribünlerinde görülür

Üçüncü türümüz - Maraton tayfa

bu türümüz aslında çekirdekçilikle fanatiklik arasında gidip gelmeyi çok yaşamış ancak kararını henüz verememiş arkadaşlardır . 90 dakika bağırmayı amelelik görüp içinden sürekli ''bu takımı en çok ben düşünüyorum amk'' diye söylenirler bir yandanda çekirdekçilere söverler. garip bir şekilde takımın amatör futbol takımının dahi futbolcularını sayabilirler ve takip ederler.
her tribünde bulunsada ağırlıklı olarak fenerbahçe , galatasaray , beşiktaş tribünlerinde bulunur.

dördüncü türümüz - kapalı tayfa

aslında her ligde her branşta görülecek tiptir , büyük kısmı zengindir . içlerinden sürekli ''ulan o yönetimde ben olacaktım'' diye geçirirler aynı zamanda birçoğu kale arkasını küçümser. içlerinde birileri sürekli yönetime yakındır , dedikoduları bu tayfadan öğrenebilirsiniz. o facebook sayfalarının altına ''x transferi bitti rahat olun'' yazıp siklemenmeyen arkadaşlar genelde bunlardır , iddiaları yüzde 95 tutmaz . fazla ciddiye almayın.

beşinci ve son türümüz -deli tayfa

bu reyislerimiz fanatik tayfanın çok çok üst kademeleridir , bu arkadaşlar genelde emanetsiz gezmezler , üstünde 20 kişiyi silahlandırmaya yetecek kadar kesici alet vardır. tek başına 50 kişilik taraftar grubuna saldırabilme yeteneğine sahiplerdir . takım kaybedince soyunma odasını basıp topçuları dövme vakaları genelde bu arkadaşlardan gelir. tüm tribün bu arkadaşlara saygı duyar .

bir de bunların cidden deli olan tipleri vardır , kafada 1-2 tahta eksiktir. rambo okan türkiyede en sağlam örneklerden biridir , ankaragücü ve trabzon tribününde bolca bulur , uzak durmak en sağlıklısıdır.