bugün

ben kazara ölmek istemem derim hep. yani bir anda, ne olduğunu hiç anlamadan. annen ekmek almak için bir lirayı eline tutuşturup evden bakkala giderken, alacaklarımı alıp tekrar dönerken. istemem yani. eksik ölüyor insan, hala söyleyecek bir şeyleri varken ölüyor. hiçbir şeyi anlamadan ölüyor.

el hak, insanlar doğar ve ölür yani hayatın kanunu bu diye geçiştirilebilir bu söylediklerim.

ama bir afette, bir felakette ölüp de kendi ülkende, toprağında öldüğün ülkende bile haber olamamak. kendi ülkenin televizyon kanallarında felaketten sadece birkaç saat sonra eğlence programları yayınlanması. kazara ölmek değil de en çok bu koyardı insana. görmezden gelinmek.

ben siyasetten falan anlamam ya da benim siyaset anlayışım farklı bizimkilerden. açıklama yapan politikacılara bakıyorum da siyasetten anlamak için biraz vicdansız olmak gerekiyor galiba onlara göre. biraz umursamaz olmak. insanlardan, insani duygulardan değil de güçten, ülke ilişkilerinden falan anlamak gerekiyor herhalde, bilemiyorum.

yakın zamanda bu ülkede olan felaketleri gördüm ama dün olanlar kadar şoka uğramadım hiçbirinde. cnn türk'te belgesel vardı ya, belgesel. bugün o felakette ölme ihtimalimi düşündüm. ailemi düşündüm. o kamyonun açtığı çukurda ellerini kaldırarak türk milletine haykıran yaşlı teyzeyi düşündüm. Kollektif şuurumuzun yerlerde olduğunu düşündüm. Milli kimliğimizin nasıl 10 yılda eritildiğini düşündüm.

sonra ülkesinde yüzlerce kişinin öldüğü günde olaydan sadece birkaç saat sonra belgesel yayınlayan cnn türk'ü düşündüm,
ben bilmem eşim bilir'i yayınlayan kanal d'yi düşündüm,
başbakanın annesi öldü diye programını yayınlamayan acun ılıcalı'nın eğlence programı survivor'ı yayınlayan star tv'i düşündüm.

Sonra düşünüyorum öyleyse varım dedim. Bu ruhsuz masabaşıcılardan ziyade elhamdülillah dedim.
bu ülkeden artık gitmenin gerektiğini gösteren olay. vatandaşını bu kadar iplemeyen başka hükümetler de elbet vardır ama kanıma dokunuyor şu durum.
Anne kucağından düşerken anne tarafından tutulmamaya benzer.
Medya baskısıdır. Kesinlikle medya zaafı degildir.
Ülkeyi güllük gülistanlık göstermeye çalışanların sebep olduğu insanlık ayıbıdır.
ulusal basının ulusal değil uluslararası güçlerin elinde olduğunun kanıtıdır.
anasını hoplattığımın survivor daki paralı yavşaklarından daha az değer görüp kaybolup gitmektir. ama bu millet hakediyor bunu.onlar talep ediyor adamlar yayınlıyor. sokayım böyle bilince.
güncel Önemli Başlıklar