bugün

malum olumsuz hava koşulları sebebiyle son üç gündür thy'nin atatürk havalimanı gidiş veya geliş olmak üzere toplamda binin üzerinde seferi iptal olmuştur. bunu anlayışla karşılıyoruz, bu bir rezalet değildir. fakat uçuşu iptal olan yolcuların valizleri teslim edilmemiştir. iki üç gündür valizini geri alamayan binlerce mağdur vardır. sunulan seçenekler şöyledir:

-eğer ilk uygun uçuşla gideceğiniz yere uçacaksanız biz size arkanızdan valizinizi yollayalım. bu şu demek: "hele sizi bi postalayalım da üç vakte kadar arkanızdan valiziniz gelir". yolcu uçacağı yerde ikamet ediyorsa bir derece kabul edilebilir. valizi gelirse gelir, gelmezse bilet tutarının 2.5 katı kadar ücreti tanzim etme hakkı vardır. peki ya uçacağı yerde ikamet etmeyen benim gibi yolcular? uçtuğu yerde de uzun bir süre kalmayıp sürekli hareket halinde olup, ülke ve şehir değiştirecek olan benim gibi yolcular?

-eğer uçuşunuzu uzun bir süre sonraya ertelediyseniz bize adres verin valizinizi adresinize yollayalım. bu şu demek: "hele siz şimdi bi başımızdan çekilin de üç vakte kadar valizinizi bulabilirsek yollarız". peki burada ikamet etmeyip de valizini almadan gitmek istemeyen yolcular? valizini alana kadar otel ve kıyafet masrafını karşılayacak mısınız o adamın? peki yolcu hem burada hem de uçacağı yerde ikamet etmiyorsa? montunu kabanını nasıl olsa gittiğim yerde çantamdan çıkartırım kendime yük etmeyeyim diye valizine koyduysa? gideceği yerde veya burada bu soğukta çıplak mı gezecek? üç gündür valizini alamamış, bu adamın mağduriyetini nasıl gidereceksiniz?

bir de benim gibi arada kararsız kalıp da valizinin teslim edilmesini istediği adresi veremeyenler var. pazartesi günü uçuşum iptal oldu ve pazar gününe erteledim. üç haftalık bir iş gezisi planladım. thy pazar gününe kadar valizimi teslim etmeyi taahhüt edemediği için burada bir teslimat adresi veremiyorum. yurtdışında da sürekli seyahat halinde olacağım için bir adres veremiyorum. peki ben ne yapacağım? üç haftalık kıyafet alışverişine mi çıkayım yarın? alışveriş için açık çek verecek misiniz?

iptal olan her uçuşta yolcuların valizlerinin bir an önce teslim edilmesi bir zaruriyettir. uçuş iptal mi oldu, yolla valizleri herhangi bir bagaj teslim bantına, yolcuları yönlendir, insanlar valizlerini alsın. ki olumsuz hava koşulları yüzünden uçak da inemiyor, bantlar bomboş, karmaşa da yaşanmayacak. hangi akla hizmet iptal olan ne kadar uçuş varsa bagaj vagonlarını karmaşa içinde depoya yığıyorsun? onun yeğeni, bunun dostu diye torpille problem çözme, analitik ve seri düşünmekten yoksun, sike sürülecek beş gram beyni olmayan adamları yönetici diye o mevkiye koyarsan bunlar olur! alt kademende çalışan elemanların "biz de sizin düşündüğünüz gibi yapılmasını teklif ettik ama dikkate alınmadı" da der, "ipin ucunu ta en başta kaçırdık" diye de itirafta bulunurlar. asıl rezalet de budur!!!

millete çile çektirme, zulüm etme lüksüne nasıl sahip olabilirsiniz? üç yüz bine yakın valizleri ambarda tekrar tekrar ayırıp istenen adreslere tek tek teslim edebilmek için kaç tane elemanınız vardır? son valiz de teslim edilene kadar planlanan süre nedir? standart koşullarda bile onlarca valiz kayboluyorken bu kaos ortamında kaç adet valizin kaybolacağı tahmin edilmektedir? valizler teslim edilse bile içinden hiçbir eşyanın kaybolmayacağının garantisi var mıdır, kamera kaydı yapılmakta mıdır?

sınıfta kaldın thy! çuvalladın thy! öyle avrupa'nın en iyi uçuş şirketiyiz diyerek olmuyormuş bu işler! ulan izin verin de ben kendim inip ambara kendim bulayım çantamı!!!

ben aklıma gelebilenleri yazdım ama çok daha farklı, çok daha acı mağduriyet yaşayanlar muhakkak ki var. pek gündemde olmayan, dile getirilmeyen bir rezalet olduğu için, farklı mecralarda da sesime ses verirseniz teşekkürlerimi sunarım.