bugün

Türkiye futbol federasyonunun aldığı en saçma kararlardir.

1. Passolig : ben aslen Bursa'da yaşayan ve bursadaki Bursaspor maclarına giden bir Galatasarayliyim diyelim. Işlerim gereği ya da üniversite nedeniyle istanbul a taşındım. Bazı galatasaray maclarına gitmek istiyorum. Ama gidemiyorum çünkü Bursaspor passolig kartı aldım. Ya da ben asırı derece futbol severim. Her hafta sonu bir mac izlemek istiyorum. Mesela ibb nin olimpiyattaki 10 liralık maclarına gitmek istiyorum. Ama gidemiyorum. Ağız tadiyla eşimle sevgilimle bir Beşiktaş macı izlemek istiyorum. Ama izleyemiyorum. Sadece Bursaspor !

2. Yabancı sınırı : hiçbir mantığı yok. Milli takımı güçlü kılacak yerli futbolcular yetiştirmek icin yapıldı diyen de var. Hani milli basarı ? Ya da sunu diyelim. Milli takım Türkiye'yi temsil ediyor da Stsl kulüpleri Türkiye'yi temsil etmiyor mu ? Galatasaray çeyrek final gördüğü icin 'bu bize yeter' demek zorunda mı ? Benfica 10 adet Avrupa kupası finali kaybetmiş bir takım, bizim takımlarımız 1 final 1 yarı final oynadı koca ülkede. Portekiz deki diğer takımları demiyorum bile Porto gibi. 1.5 milyon avroluk oyuncuyu 10 milyona satan kulüpler de cabası. Neden ? Çünkü yerli kuralı.

3. Alınan kararlara riayet etmemek: sen Fatih terim i Galatasaray'dan koparıp Türkiye futbol direktörü diye koca ülke futbolundan sorumlu biri olarak goreve getiriyorsun, onun yıllarca eleştirdiği yabancı kuralını kaldırmıyorsun. E bu adamı koca ülke basına getiriyorsun futbolda, neden hala tüm ipleri onun eline verdigin halde su istemediği kuralı kaldırmıyorsun ?

4. Kadın seyirci saçmalığı : diyecek birsey bulamıyorum. Kadın seyirci olayında kim tv de mac izlemek istiyor Allah askına ? Macın sesini kisip izliyoruz valla, 2010 daki vuvuzela dan hiçbir farkı yok. Hele bursadaki kadın taraflarlar gibileri var mesela. Kadınlar cezalı maçta küfür ede ede 5 mac üst üste seyircisiz oynatdı takımı. Kulüp buna nasıl engel olabilir ki ? Kadınlar küfür edip yine ceza aldırıyor lan ?

5. Küfürlü tezahürat sınırı: 120 saniye ya da başka bir seçenek varken neden 10 kendini bilmezin hakaretine koca kulubü mağdur ediyorsunuz ? 120 saniye vs varken ne bu anında ceza vermek. Hatırlar mısınız bilmem ama binada ligdeki 9 macın 6 si cezaliydi o hafta. Çok faydalı bir kararmış cidden !

6. Lisansı olmayan antronorun basın açıklama yapamaması: tek bir ornek vereyim yetecektir. Roberto Carlos ve Hami mandıralı, lisansları olmadıgı halde soyunma odasına girebiliyor kulübeye girebiliyor macı yonetebiliyor ama mac sonrası stadyum icinde basın mensuplarına açıklama yapamıyor onun yerine kulüpten yoneticiler macı değerlendiriyor. Fakat hami ya da roberto hoca stadyum dışında lig tv ye veya diğer kanallara açıklama yapabiliyor. Yani lisans sadece stadyum icinde basın açıklamasına yarıyor ülkemizde !

Geri kalan saçmalıkları yazmayalım da benden sonra yazacak arkadaslara birseyler kalsın.

edit: benim arkadaşımın kardeşi fenerbahçeli ve passolig kartı ile beşiktaş maçına gitti. üstünde de bjk logosu var o haftaki fenerbahçe maçına alınmamıştı.
bütün kurulları saçmadır.
yabancı sınırıdır bana göre. maksat eğer milli takıma fayda sağlamaksa milli takımda oynayabilecek, kulübün altyapısından çıkmış oyuncu zorunluluğu getirirsin olur biter. kulüplere transfere harcadıkları paranın belli bir oranında altyapıya yatırım yapma zorunluluğu getirirsin.

ama şimdi eren derdiyok'u getirmenin milli takıma faydası ne ki? veya yurtdışında oynayan türk asıllı topçuları fahiş ücretlerle getirip oynatmanın milli takıma katkısı nedir? arda turan çıkmış, kendisini ispatlamış. şimdi galatasaray ya da fenerbahçe senelik 5-6 milyon avro para teklif etse ve arda da kabul etse mesela, bundan bizim milli takım karlı mı çıkacak?

ama elbette bunda tffnin suçundan daha fazla bizim kulüplerin suçu var böyle ucube bir kararı kabul ettikleri için.