bugün

bir tespittir, eksik bir önermedir.

kolay olan terörü yok etmek, uzun ve zaman alacak şey ise teröre sebep olan durumları ortadan kaldırmak, bu durumlara maruz kalmış insanların devlete tekrar güven ve bağlılık hissetmesini sağlamaktır.

türkiye cumhuriyeti askeri gücü yüksek bir ülkedir. tüm pkk ve kck üyelerini öldürebilir. ev ev baskınlar düzenleyip, suç unsuru bulduğu herkesi idam edebilir. bu sırada sokağa çıkıp gösteri yapanları hapse atabilir, çeşitli işkenceler uygulayıp sonunda öldürebilir.

bunun bir benzerini 80 darbesi sırasında yapmıştır. yine yapabilecek güçtedir.

ancak mesele, teşbihte hata olmaz, sinek öldürmek değil, bataklığı kurutmak olmalıdır. teker teker terörist veya pkk sempatizanı öldürmek bir şey ifade etmez. eğer siz bir sempatizan öldürürseniz, şu anda pkkyı desteklemeyen kuzenlerini, komşularını devlete düşman edersiniz.

nasıl ki bir kitle diyorsa ki, "ben gezi eylemlerini ilk üç gün destekledim, ama sonra eylemciler azıttı, kamu malına zarar verdi, sonra desteklemedim" aynı şekilde, eğer devlet de terör ile mücadelede şirazeyi kaydırırsa, sonucunda daha büyük halk kitleleri teröre destek verir hale gelecektir.

türkiyede 12 milyon kadar kürt olduğu kabul ediliyor. bunların yalnızca 4 milyonluk kesimi hdp çizgisindedir. bu kitlenin ne kadarlık kesimi pkk sempatizanıdır, tamamı değil elbet.

burada, inanılmaz kötü bir durum yoktur. terör sorununun çözümünün mümkün olduğunu gösterir oranlardan bahsediyoruz. ve çözüm, elbette ki yalnızca silah kullanılarak gelmeyecektir.

işte terörü bitirmek bu nedenle zordur. ayrılıkçı fikirler her daim var olmuştur. kanser gibi düşününüz. asla vücuttan tam olarak atılamaz.

türk devleti ise güçlüdür. türk halkının sabır ve sebatı, güçlü türk devleti ve ordusu ile birlikte hareket edecek, er ya da geç bölücü terörü etkisiz hale getirecektir. benim gözlerim o günleri görür inşallah.