bugün

aah nerde o eski bayramlar değil mi ahali?

zamanında öyle miymiş, insanlar bayramlarda başka günlerde vesaire hep beraber olurlarmış, ev oturmaları arkadaş ortamında radyo dinlemeler saatler süren sohbetler, fasıl, rakı, balık... ohş. öhm. ama teknoloji ilerledikle insanlarımız bildiğin üşenir oldular.

şüphesiz teknoloji hızlı ilerliyor, eskiden 10 evden sadece birinde telefon varken şimdi telefonlarımızı götümüze sokabileceğimiz kadar küçülttük o da yetmedi yanımızda taşır olduk artık her evde en az 3 telefon var. bir sms yeter oldu bayram mesajı için, oysa ki insanlar evlere ziyarete giderdi sevinç yumağı olunurdu.

bilgisayarların bir odayı kapladığı günlerde adama yakında bilgisayarlarımız avuç içi kadar olacak desek bize bir sürü organıyla birden gülerdi fakat bakıyoruz günümüzde herşey bilgisayar olmuş, teknoloji o kadar ileremiş ki internet adı altında bütün dünya ile iletişim içindeyiz.

artık arkadaşlıklar okul ortamında gördüğün kıza yavşamaktan, yolda geçen kıza aşık olmaktan ya da parkta bahçede tanıdığın kızla evlenmekten öte oldu. insanlar artık belki internet olmasa hayatlarında göremeyecekleri insanlarla tanışıp aşık olmaya başladı, elbet güzel birşey bir sosyallik katıyor ama herşey sanallaşmaya başlıyor, yeni nesil çocuklar artık okuldan arta kalan zamanlarını internet kafelerde geçiriyorlar, oysa biz gazozuna maç yapardık. çevrimiçi oyun çılgınlığı almış başını gidiyor, millet yarattıkları sanal karakterlere egolarını tatmin ediyor ya da benim gibi sanal bir kimlikle bunu dile getiriyor.

bu iş alıp başını gidecek artık sanal karakterlerimiz bizim yerimizi alacak, sanal ortamda evlenecez, çocuklarımız olacak. tabi evlenmeden de olabilir ben evliliğe karşıyım. işin komiği evlilik sözleşmelerinde "kuralları okudum kabul ediyorum" kutucuğu olacak işaretlemeden de evlenemeyeceğiz. bu ilişkilerden sanal programcıklar dünyaya gelecek ve bu programlar yapay zekaya sahip olacaklar kendi ürettiğimiz robotlar bu yapay zeka ile akıllanacak ve dünyayı ele geçirecekler aman tanrıııım......